Category: Rajoni

Festa e beqarisë kthehet në tragjedi, 22-vjeçarja humb jetën pasi…

Një festë beqarie ka përfunduar në tragjedi për një 22-vjeçare nga Kumanova e cila po festonte me shoqet e saj në pishinën e një hoteli në qytetin e Shkupit....

Maqedonia e Veriut: “Maqedonas” janë shprehur 58,44% , popullsia e vendit është ulur me 10% në 20 vjet,

Popullsia e Maqedonisë së Veriut është zvogëluar për rreth 10% në 20 vitet e fundit, sipas të dhënave të regjistrimit të popullsisë të kryer në shtatorin e...

Erdogani nxjerr vendim për të rritur pagën e tij me 14%

Në një kohë qe monedha turke po pëson një ulje, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka rritur pagën e tij me 14%, duke e lënë presidentin turk indiferent ndaj...

Blinken letër kryeministrit Mitsotakis: Greqia është një shtyllë rajonale e stabilitetit, të angazhuar për forcimin e demokracisë

Sekretari Amerikan, Anthony Blinken i është drejtuar me një letër kryeministrit grek, Kyrikos Mitsotakis, nëpërmjet të së cilës i shpreh mbështetjen e SHBA-së...

Nikos Dendias neser në Shkup për zbatimin e plotë të Marrëveshjes së Prespës

Ministri i Jashtëm Nikos Dendias, i shoqëruar nga zëvendësministri i Jashtëm për Diplomacinë Ekonomike Costas Frangogiannis, do të udhëtojë për në Shkup të...

Çmimi Westfalian i Paqes iu dha Tsipras – Zaev.

Fjalimi i zoti Tsipras me rastin e marrjes se çmimit. Duke iu referuar përgatitjes së Marrëveshjes, ai vuri në dukje: “Ne donim një marrëveshje nën OKB që...

Tsipras dhe Zaef marrin Çmimin e Paqes në Westphalia

Çmimi sivjet i Paqes Westphalian do t’i jepet përgjysmë Alexis Tsipras dhe Kryeministrit të Shkupit Zoran Zaef për arritjen e “Marrëveshjes së...

Bisedë telefonike midis Mitsotaki-Erdogan për krizën në Avganistan : Në fokus tema për refugjatët

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis sot në mbrëmje ka bërë një bisedë telefonike rreth 30 minuta me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan mbi krizën në Afganistan....

Maqedonia e Veriut dëbon për spiunazh dipllomatin ushtarak rus

Dëbimi është konfirmuar sot nga Ministri i Jashtëm i vendit Bujar Osmani. Nuk dihet ende arsyeja e largimit, por Ministria e Jashtme ka deklaruar: “Ministria e...

Turqi: Tetë të vdekur nga zjarret në pyje

Të paktën tetë persona janë vrarë në zjarret pyjore në brigjet jugore të Turqisë, ndërsa zjarrfikësit po luftojnë për ditën e pestë për të shuar zjarrin...