HAPËSIRË – India lëshon raketën për studimin e Diellit dhe erërave të tij

India ka nisur një mision për të studiuar Diellin, me raketën ”Aditya-L1” që u nis nga kozmodromi ”Satish Dhawan”, në Andhra Pradesh, pak para mesditës së sotme. ”Nisja shkoi normalisht”, tha agjencia hapësinore në një transmetim të drejtpërdrejtë që vjen vetëm një javë pasi India uli me sukses një sondë hënore. ”Raketa e sotme, e […]

Lexo Më Shumë

Alienët po përpiqen të komunikojnë me Tokën – Zbulohen sinjale misterioze radio

Universi është i madh dhe nëse ekziston jeta në të është një mister që ka intriguar njerëzimin për shekuj me radhë. Kërkimi i përgjigjeve për jetën jashtëtokësore deri më tani ka qenë i pafrytshëm – Sinjalet e radios të zbuluara në hapësirë ​​tregojnë se jeta përtej Tokës është e mundur. A ka jetë në univers? […]

Lexo Më Shumë

NASA: Misioni DART i suksesshëm – Ndryshoi orbitën e asteroidit dhe shpëtoi Tokën! (Video)

Anija kozmike që NASA dërgoi për t’u përplasur një raketë me një asteroid muajin e kaluar ku arriti të rrëzojë shkëmbin hapësinor nga orbita e saj natyrore, gjë që ndodh për te parën herë në botë, njoftoi kreu i agjencisë hapësinore amerikane. Ky mision do t’i lejojë njerëzimit të mësojë se si mund të mbrohet […]

Lexo Më Shumë

Ferid Muradi, shqiptari që nga pjatalarës arriti të marrë Çmimin Nobel për Mjekësi

24 vjet më parë, Dr. Ferid Muradi pranoi Çmimin “Nobel” për Mjekësi, në një ceremoni të bukur, ku tregoi edhe për prejardhjen e tij shqiptare. Po ju sjellim sot historinë e jetës së tij të zbuluar në librin “Shqiptarët e Amerikës”, të autorit Vehbi Bajrami, botues i gazetës “Illyria”, në Nju Jork. Kombi shqiptar përherë […]

Lexo Më Shumë

Studimi i ri tregon se robotët e trajnuar me inteligjencë artificiale (AI) u bënë racistë dhe seksistë

Ndërsa miliarda investime derdhen në robotikë, studiuesit që kryen studimin shqetësohen për ndikimin që mund të ketë në shoqëri. Si pjesë e një eksperimenti të fundit, shkencëtarët kërkuan robotë të programuar posaçërisht të skanojnë blloqe të fytyrave njerëzore dhe më pas t’i vendosin ato në kategori sipas komandës “kriminel”. Robotët zgjodhën në mënyrë të përsëritur […]

Lexo Më Shumë

Ushtarët Robocop po vijnë

Pas zgjedhjeve, francezët janë gati të ndryshojnë të dhënat në forcat e armatosura, pasi të ketë përfunduar hulumtimi për zhvillimin e ushtarëve të përforcuar Një raport i Ministrisë franceze të Mbrojtjes zbuloi gjithçka dhe veçanërisht synimet e francezëve për të krijuar ushtarë kiborg. Në fakt, ajo përcakton kushtet në të cilat duhet të kryhet kjo […]

Lexo Më Shumë

Objekt misterioz, shumë i ndritshëm që shkëlqen në galaktikën tonë – Astronomët nuk kanë parë kurrë diçka të tillë

Astronomët që hartojnë valët e radios në univers kanë zbuluar një objekt misterioz në galaktikën tonë që, për njëfarë kohe, emetonte një sasi gjigante energjie tre herë në një orë. Nuk duket si diçka që astronomët kanë parë deri më tani, megjithëse ata kanë përjashtuar mundësinë që të jetë një konstrukt alien. Një shpjegim i […]

Lexo Më Shumë