Category: Opinion

Raporti i Komisionit Evropian për zgjerim të BE mbi Shqipërinë

OPINION nga Agim Basha / Tani, mbase është përsëri koha që të them po ato arsye që kam theksuar edhe vjet, si dhe vite të tëra më përpara sapo në...

Sqarim për projekt-ligjin e paraqitur në Parlamentin grek lidhur për pensionet

Në botën e lajmeve thuhet se lajmi i mirë nuk përbën lajm, dhe lajmi i keq është lajm (sepse lajmi i keq tërheq më shumë vëmëndje). Dr. Luan Zyka / Në...

Marsi i 1999-ës, kur NATO luftonte për shqiptarët

OPINION nga Azem PARLLAKU /   Njëzetetre vjet më parë, NATO filloi fushatën e bombardimeve kundër forcave serbe, duke shënuar fillimin e fundit të luftës...

“Rama është një hap para protestës”, analisti i njohur nxjerr prapaskenat dhe tregon çfarë i trembet më shumë kryeministri

Analisti Lorenc Vangjeli ka komentuar protestën që po zhvillohet sot para Kryeministrisë nga qytetarët kundër rritjes së çmimeve. Sipas Vangjelit problemi i...

Një luftë e paralajmëruar e pak e besuar

Nga AZEM PARLLAKU / Samuel Phillips Huntington ish-profesor i politikologjisë në Universitetin e Harvardit (Shtetet e Bashkuara të Amerikës)në librin e tij...

Kosova në NATO, një rrugëtim me pengesa që duhet bekuar

Nga Azem Parllaku / Kosova kërkon të jetë pjesë e NATO-s nisur nga situata delikate e sigurisë pas sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës. Autoritetet drejtuese të...

Kur do të reflektoj Evropa ?

Nga Fejzo Subashi Unë kam qenë dhe vazhdoj të jem, jo një kritik si e “hëna për bajram” por permanent ndaj BE-së dhe Evropës. Jo se kamë ndonjë gjë...

Ukraina, çmenduria dhe fundi i përgjakshëm i Putinit

Nga Azem PARLLAKU /  Njerëzit me vullnetin e tyre, armët dhe mbështetja logjistike, aftësia për t’a shfrytëzuar terrenin, si dhe bashkëveprimi e bashkërendimi...

Mungesa e lirisë në media, Çipa: Stanjacion politik, tranzicioni e ka humbur vlefshmërinë dhe funksionin

Prej disa ditësh është kthyer në shqetësim fakti se mediat online mes tyre dhe Ora Neës, janë përballur me sulme që duket se janë të mirëkoordinuara. Kreu i...

BUSULLA FETARE DREJT ISLAMIZMIT E QEVERITARËVE TANË, NË KËTO TRE DEKADA, PO NA LARGON NGA EUROPA.!

Abas  Goxhaj / Besimi fetar është nder të drejtat themelore për ç’do njeri. Kjo e drejtë, e mohuar  tek ne,  në kohën e komunizmit u garantua mbas viteve...