Category: Emigracioni

U nisën nga Shqipëria për në Pire në mënyrë ilegale me tarifë 600 euro, por bien në pranga

Arrestimi i dy shqiptarve, në dy raste të ndryshme, vazhdoi gjatë dy diteve më parë (13-10-2021) nga punonjës policie të Departamentit të të Huajve të...

700 mijë shqiptarë kanë ikur nga Shqipëria në 13 vitet e fundit, drejt vendeve europiane

Që nga viti 2008 deri në 2020-n, janë rreth 700 mijë shtetas shqiptarë që kanë marrë leje qëndrimi në një nga shtetet e Bashkimit Europian. Shifra është...

JA SA EMIGRANTË SHQIPTARË JETOJNË NË GREQI!

Pas dy dekadash legalizimi, sot në Greqi jetojnë më shumë se 577,000 emigrantë të ligjshëm nga rreth 150 vende të ndryshme . Sipas të dhënave nga Forumi i...

Tragjedi në Spanjë: Përmbyset varka, njëmbëdhjetë emigrantë të zhdukur

Njëmbëdhjetë emigrantë janë zhdukur hapur nga arkipelagu spanjoll i Ishujve Kanarie, sipas dëshmive të emigrantëve të tjerë në të njëjtën varkë, njoftoi...

Evropa ndjek një politikë ekstreme kundër refugjatëve afganëve

Tre vende ballkanike midis tyre dhe Shqipëria treguan solidaritet për popullin avgan. Historia përseritet dhe nuk harron. Planet evropiane për të parandaluar valët...

E vrau policia, 5 vjetë heshtje për vrasjen e 29-vjeçarit PËLLUMB MARNIKOLAJ.

Pëllumbi është viktima e 171 në mes të 178 shqiptareve te vrarë në Greqi dhe njëkohësisht viktima e 97 e vrare nga policia e vendit fqinjë, ku deri më sot...

Njohja e pensioneve, të premten protestë para ambasadës italiane në Tiranë

Të premten në orën 10.00 para ambasadës italiane në Tiranë do të zhvillohet një protestë për njohjen e pensioneve. Më pas protestuesit, sipas organizatorëve,...

Paprecedente dhe neveri : Shqiptari 90% invalid me mpiksje gjaku në kokë, ka mbi një muaj që mbahet në birucë

Çpo ndodh sot me këtë njeri që edhe pse I sëmurë po mbahet në birucë për më shumë se një muaj. Mos vallë duhet që të vdesë ky shqiptar? Eduart Dërka ose...

Kriza e refugjatëve dhe dobësitë e sistemit evropian: fakte dhe shifra, Shqipëria -71% të kerkesave për azil.

Pandemia e COVID-19 ka zvogëluar flukset e refugjatëve dhe migracionit në Bashkimin Evropian, por sfida e refugjatëve mbetet një sfidë e madhe. Kufizimet e...

PD-JA KËRKOI ANULIMIN E KARANTINËS PËR EMIGRANTËT, KQZ-JA IA ‘KALON TOPIN’ MINISTRISË SË SHËNDETËSISË: NUK ËSHTË KOMPETENCË E JONA

Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve ka marrë në shqyrtim dhe po diskuton kërkesën e Presidentit të Republikës Ilir Meta, Avokatit të Popullit dhe PD-së, që i...