TRAGJEDI NË GREQI: GJASHTË TË VDEKUR NGA TË SHTËNA ME ARMË – VIDEO NGA VENDI I NGJARRJES

Me shtëna janë qëlluar pasditen e së hënës në kryqëzimin e rrugëve Arionos dhe Acropoleos, në Loutsa, gjashtë persona me siguri shqiptarë, kanë mbetur të vdekur nga zjarri, i cili ka ardhur nga një pistoletë 9 mm. Informacionet bëjnë me dije se thirrja fillestare në qendrën EKAB është bërë në orën 18:31, mbërritja në vendngjarje […]

Lexo Më Shumë

ATDHEU

Agim Basha / Ti, atdheun mban me vete Dhe i bie botës mbarë. Po ku e mban xhanëm të shkretin?! Nuk ësht plaçkë as gjë e gjallë Plot me vegla çantën supit plot me brenga, bluzës në gji ndonjëherë flet dhe me vete plasur buza, djegur shpirti pa kufi! Një mëngjes kur ti po ikje […]

Lexo Më Shumë

PËRMBYTJET NË GREQI : GJENDEN EDHE 4 TË PAJETË – NUMRI ZYRTAR I TË VDEKURVE ËSHTË 15

Lista makabre e të vdekurve  nga stuhia “Daniel” që goditi Thesalinë vazhdon të rritet. Humbjet njerëzore arrijnë tashmë në 15 persona pasi trupi i pajetë i gjetur më herët dhe i nxjerrë nga Pagasitikos, i përket 42-vjeçarit të zhdukur nga Agia Aikaterini Volos, Stamatis Karamanolas. Gjithsej sot janë gjetur trupat e katër personave. Sa për […]

Lexo Më Shumë

PËRPLASJA NË FORMA TË NDRYSHME MIDIS VENDEVE TË MËDHA, RASTI “HUAWEI”

Nga Artur Nura Padyshim historia ka vërtetuar se edhe luftërat lokale dhe globale nuk janë kryer vetëm për ideologji, siç formalisht promovohet në tekste shkollore, por për ekonominë e vendeve! E veçanta e kohës së sotme është që tashmë shoqëritë dhe politikat e shteteve e kanë kuptuar që ekonomia mund të konkurrojë për rritje dhe […]

Lexo Më Shumë

MOTI I KEQ NË GREQI : NJË SHQIPTAR I VDEKUR DHE TRE PERSONA TË ZHDUKUR

Një 51-vjeçar shqiptar është viktimë e stuhisë së fuqishme “Daniel” që goditi Greqinë të martën. Fermeri shqiptar humbi jetën në Volos, qytetin e goditur më rëndë nga përmbytjet katastrofike, i cili humbi jetën pas shembjes së një muri. Autoritetet greke thonë se 3 persona të tjerë rezultojnë të zhdukur. Vala e tërbuar e motit të […]

Lexo Më Shumë

NGA NDRYSHIMET KLIMATIKE – CILËSIA E AJRIT NË EVROPË NË GJËNDJE TË KEQE

Njerëzit me astmë, sëmundje pulmonare obstruktive kronike dhe kushte të tjera të mushkërive përballen me rreziqe edhe më të mëdha nga ndryshimet klimatike, sipas një raporti shkencor të botuar në Gazetën Evropiane të frymëmarrjes. Raporti mbledh prova se si efektet e ndryshimeve klimatike, si valët e të nxehtit, zjarret, thatësirat dhe përmbytjet, do të përkeqësojnë […]

Lexo Më Shumë