Category: Aktualitet

Greqi / Flet i dënuari : Po na kalbin me burgime të përjetshme pa asnjë fakt (AUDIO)

Njerëz pa zë, të braktisur dhe të mbylluar në qelitë pas hekurave, por duan qe tu ndigjohet zëri, pasi po u marrin jetën padrejtësish duke i kalbur në burgime...

Greqi / Shqiptarët hapën kurse të gjuhës shqipe, ambasada jonë i mbylli ato (shih shkresat zyrtare)

Nuk është “Fake News” po një realitet me protagonistë vetë ambasadën tonë në Greqi që me dashje apo për paaftësi mbylli këtë vit tre kurse të mësimit...

Çpo ndodh me bllokimin e 700 pasaporta dhe 400 karta idenditeti të shqiptarve në Greqi?

Shtet ku je… Kur do të bëhesh me kuptimin e plotë të fjalës si i tillë? Askush nuk po mban përgjegjësi për bllokimin e 700 pasaportave dhe të 400 kartave...

Festa e Pashkëve, shtatë mijë emigrantë kthehen nga Greqia

Është rritur në doganën e Kapshticës, fluksi i emigrantëve që kthehen në atdhe për Pashkë. Mësohet se vetëm gjatë 24 orëve të fundit kanë hyrë nga...

Azili: Të parët në Evropë, të dytët në botë, 92% të shqiptarëve u është refuzuar kërkesa për azil.

Raporti alarmant, Shqipëria vendi i dytë për numrin më të lartë të aplikimeve për azil nga minorenët Pavarësisht se vetëm 8% e aplikantëve janë pranuar,...

Ëngjëll Musai: Oligarkët pronat në Himarë, grekët detin me naftë

Ëngjëll Musai Drejtor i Gazetës “Telegraf” Projektligji i ri për krijimin e “Korporatës së Investimeve”, nuk është një vendim i marrë rastësisht nga...

Dridhje sizmike 4.1 Rihter në Megalopolis

Greqi / Një vibrim sizmik i 4.1 madhësisë së shkallës Rihter ka ndodhur pak më parë pranë Megalopolis, Arcadia. Sipas Institutit Gjeodinamik, tërmeti ishte...

E PABESUESHME, POR E VËRTETË, QYTETI SHQIPTAR MES 7 QYTETEVE MË TË BUKUR NË EVROPË

Nga Azia e largët vijnë lajme të mira për Shqipërinë. Ato nuk janë më pak të padenja sesa Parisi dhe Londra. Aventura europiane është e shumëllojshme. Dikush...

Anija “Butrinti” ne detin Egje shpëton 50 emigrantë

Anija “Butrinti” e Forcës Detare shqiptare, me mision në detin Egje, gjatë patrullimit në zonën e saj të operacionit ka shpëtuar mbrëmjen e djeshme një...

Greqi/ 500 emigrantë shqiptarë mbi një muaj në pritje të pasaportave

Mbi një muaj në pritje, përse…? Pasporta të cilat duhet të kishin ardhur para dyjavësh, por edhe pse ka kaluar mbi një muaj shqiptartarët janë në pritje...