Category: Kulture

Arti buron nga shpirti dhe duhet të dhurojë gëzim dhe lotë

Agron Mema, intervistë me këngëtaren dhe autoren e shumë teksteve dhe kompozimeve zonjën Marjeta Vjerri… Mes një brenge që i ka lënë gjurmë në shpirt...

Kënga është jeta ime

“Siç e dini këtu gjerat po shkojnë shumë keq, çdo gjë ka mbaruar. Mezi e shtyjmë,por në këto kushte të vështira njeriu do një buzëqeshje mbi të gjitha....

Festivali i 32 Ndërkombëtar i Filmit në Korenë e Jugut, prezantohet për konkurim edhe filmi shqiptar

Mësohet se nesër në Festivalin e 32 Ndërkombëtar të Filmit me Metrazh të Shkurtër që zhvillohet në qytetin Mpusan në Korenë e Jugut do të marrë pjesë në...

Fëmijët shqiptar në “Festival Model & Talent World” 2015 Antalya

Sose Barajktari  /  Drejtoresha Nacionale për Kosovën dhe Shqipërinë për zhvillimin e garave ndërkombetare të bukurisë për fëmijë Znj.Sidrita Sadikaj, ka...

Strategji shtetërore për elemininin e së shkuarës prehistorike?!

Erget Cenolli  /  Kohët e fundit, po ndeshemi me lajme që janë tmerruese dhe makabre për kulturën tonë mbarëkombëtare, në një kohë qe vendi ynë ka një...

Ermelinda Lajcaj : I këndoj me mallëngjim Atdheut

Me mallëngjim për atdheun e nis bisedën këngëtarja Ermelinda Lajcaj që sot banon jashtë atdheut prej më shumë se 20 vjetë. Lindi në Malsinë e Madhe por vala...

21 vite pa personaliteten botërore Melina Mërkuri

Si sot më 1994, ndahet nga jeta një nga figurat më të rëndësishme të skenës së brendshme politike dhe artistike znj. Melina Mërkuri, që zhyti në zi të...

Shqipëria – Bukuria e Ballkanit

Revista e njohur turke “Skylife” ka publikuar një artikull për Shqipërinë me titull: “Bukuria e Ballkanit: Shqipëria”. Shkrimi mban emrin e gazetares Melek...

Sidrita : Miss Malësia e Gjakovës 2014

Sidrita Sadikaj studente e Kolegjit FAMA dega Juridik, ku më 20/10/2014 ishte e ftuar në Festën Tradicioanale të  “Gështenjës” në qytetin e bukur të...

Viktima e radhës nga papërgjegjëshmëria

Kisha “Fjetja e Shën Marisë” në fshatin Salc Kozare, e shekullit XVIII, është një kishë me vlera të mëdha shpirtërore dhe kulturore, me afreske të...