Category: Lajme

K. Mitsotakis propozoi krijimin e “korridoreve të sigurta” me 7 vende të tjera

Në telekonferencën e dytë me kryeministrat e shtatë vendeve trajtuan me sukses valën e parë të pandemisë së kurorëzimit, u diskutua propozimi për bashkëpunim...

Japonia miraton ilaçin kundër koronavirusit

Procesi i miratimit të një ilaçi të ri në Japoni zakonisht kërkon kohë, por kësaj radhe qeveria ka vendosur të veprojë shpejt. Më pak se një javë pas...

Covid-19: Rebelimi në burgjet në Peru mbi pandeminë, 67 të plagosur dhe 9 të burgosur të vdekur

“Rebelimi vrau nëntë njerëz në mesin e të dënuarve dhe plagosi 67 të tjerë në radhët e policisë, të burgosurve dhe stafit të burgut,” tha...

COVID-19: Zbulim tronditëse nga një profesor – “Kemi 20 vjet që presim pandeminë”

” Ne i kishim njoftuar qeveritë për studimet tona. Kemi kuptuar që aktivitetet njerëzore, duke prishur jetën e egër, rrisin rrezikun e përhapjes së...

COVID-19/OBSH: Janë regjistruar 190,989 të vdekur. Sierra Leone shënon viktimën e parë.

Numri i vdekjeve nga sëmundja Covid-19 e shkaktuar nga pandemia koronavirus është rritur në 190.989 sot, pothuajse dy të tretat e të cilave janë regjistruar në...

OBSH, nën akuza të qeveritë për dështime serioze

Organizata Botërore e Shëndetit lufton mbrapa: Para takimit të ministrave të shëndetësisë G20, sipas informacioneve të Spiegel, OBSH po kritikon qartë qeveritë...

INDI: 43 vdekje, 173 raste në 24 orët e fundit nga i gjithë vendi.

Numri i përgjithshëm i infeksioneve në vend është 14,792, përfshirë 2,014 njerëz që janë sheruar. Madje, 43 vdekje janë raportuar në 24 orët e fundit nga i...

COVID-19 : Mbi 2.3 milion raste, 158.063 vdekje, 588,804 të shëruar në gjithë botën

Shumica e vdekjeve ishin në Itali, Spanjë, Shtetet e Bashkuara, Francë, Mbretëria e Bashkuar, Iran dhe Kinë. Tani ka 143,259 infeksione të konfirmuara në...

COVID-19: Bie numri i viktimave në New York

Guvernatori në New York vlerësoi se kurba e vdekjes tani po bie. Viktimat e coronavirusit në  New York po bien, pasi 540 vdekje të reja u njoftuan të Premten....

Francë: Nuk ka asnjë provë që GOVID-19 është e lidhur me një laborator kërkimor Whan

Franca tha sot se nuk kishte asnjë provë për ndonjë lidhje midis koronës së re dhe punës së qendrës kërkimore P4 në qytetin kinez Wuhan, ku filloi pandemia....