Grupi shqiptar mban gjallë traditën e këngës në Greqi

Prej 27 vitesh grupi i këngës popullore “Lot kurbeti” mban gjallë traditën e këngës isopolifonike në Greqi. Pjesëtarët e tij, emigrantë që jetojnë prej vitesh në shtetin grek, tashmë janë bërë pjesë e aktiviteteve dhe eventeve të komunitetit shqiptar. Artistët popullorë shprehen të emocionuar se kënga labe i tërheq të gjithë përfshirë edhe grekët, ndërsa […]

Lexo Më Shumë

Arrestimi i Belerit/ Kryeministri i Greqisë mesazh të fortë për Shqipërinë dhe Edi Ramën…

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis tha nga Brukseli se ishte “i zhgënjyer” nga Qeveria Rama, duke iu referuar arrestimit të Fredi Belerit. Mitsotakis bëri të qartë se “Beleri” nuk është një çështje që Greqia “do ta lërë të kalojë lehte”, duke nenkuptuat një “kercenim” per rrugën e Shqipërisë drejt Bashkimit Europian. “Unë e konsideroj si […]

Lexo Më Shumë

Unë, bija jote Myzeqe

Jam dhe do mbetem krenare, Që jam bijë myzeqare, Vallen dyshe do kërcej , Traditën do mbjell më tej. Larg nga viset shqipëtare, Kërkoj rrënjët myzeqare, me mall e me lot në shpirt, Për të mbjellë këtë traditë. Do bucas vallja shqiptare, Vallja dyshe myzeqare, Rrënjët do ti mbjell me mall, Traditën do ta mbaj […]

Lexo Më Shumë

Protesta

Në protestë mijëra; Vetja ime e shkuar, vetja ime e sotme, vetja ime e ardhme, mijëra ish unë, mijëra unë çdo të jem. Kockëmishi im i statujt, në qendër. Sheshet janë plot, parqet, taracat, sokakët plotë janë, tej e tej vetja ime. Të gjithë brohorasin, fishkëllejnë dhe këlthasin; e kaluara ish persekutimi, e tashmja është […]

Lexo Më Shumë

Arsye të munguara

Nga AGIM BASHA/ Shpesh ndjej se më mungojnë arsyet e gëzuara. të fundjavës. Sigurisht më ndodh duke kërkuar motive egzistenciale se, në fshat kam munguar prej kohësh dhe s’ di çfarë bëhet me pleqt e çdo më halle. Qershitë, sigurisht që janë bërë. Edhe zerdelitë besoj se janë nxirë. Dielli që nga maja e limorit, […]

Lexo Më Shumë

Në këtë jetë

Në këtë jetë erdhëm të paqtë, rritemi dhe veshim, cipën e hollë të turpit , kur mëkatojmë. Ndajmë brenda vetes, dritën dhe hijen e verbër. Flasim me vete, lloj -lloj fjalësh të sinqerta, Grindemi për botën, që na thith disa sekonda jetë. Thurrim ëndrra për të dashurin që na dhemb. Pastaj kur biem të flemë. […]

Lexo Më Shumë

Greqi : Shoqata e Emigrantëve Shqiptarë, aktivitet për festën e Abetares (Video)

Mbyllja e vitit shkollor te mesimit te gjuhes shqipe per vitin 2022- 2023 në Athinë. Edhe një tjetër aktivitet i kësaj shoqate për këtë sezon të verës, zhvilluar në mbylljen e vitit mësimor 2022-2023. Aktivitet të tilla që tashmë zhvillohen në Komunitetin tonë në Greqi. Në Greqi tashme femijët e emigrantëve shqiptarë kanë mundesi të […]

Lexo Më Shumë