Category: Lajme

Teleskopi hapësinor roman Nancy Grace në 2027 do të kërkojë planetë të banueshëm

NASA ka njoftuar se ka përfunduar me sukses një nga synimet më kritike në projektimin dhe mirëmbajtjen e teleskopit hapësinor roman Nancy Grace. Bëhet fjalë për...

Britani: Vritet me thikë Deputeti i Parlamentit

Deputeti konservator Sir David Ames u qëllua për vdekje jashtë një kishe gjatë një sulmi me thikë në një takim me votuesit në zonën e tij zgjedhore. Deputeti,...

SHBA: Më 8 nëntor hap kufijtë për të vaksinuarit

Më 8 Nëntor, kufijtë e Shteteve të Bashkuara hapen për udhëtarët që janë plotësisht të vaksinuar si për udhëtimet ajrore ndërkombëtare ashtu edhe ato...

Blinken letër kryeministrit Mitsotakis: Greqia është një shtyllë rajonale e stabilitetit, të angazhuar për forcimin e demokracisë

Sekretari Amerikan, Anthony Blinken i është drejtuar me një letër kryeministrit grek, Kyrikos Mitsotakis, nëpërmjet të së cilës i shpreh mbështetjen e SHBA-së...

Zhduket në Mesdhe varka me 70 refugjatë, 1,369 të vdekur në Mesdhe që nga fillimi i vitit.

Që nga 28 shtatori ekziston frika për 70 refugjatë që kishin lundruar nga Libia në drejtim te brigjeve të Evropës, por që nuk ka asnjë shenjë shpëtimi ose...

Tre ton heroinë me vlerë 2.7 miliardë dollarë nga Afganistani u sekuestruan në një port të Indisë

Rreth tre tonë heroinë, me ardhur nga Afganistani dhe me vlerë 2.7 miliardë dollarë, u kapën në një port në Indinë perëndimore, sipas një burimi zyrtar....

Nikos Dendias neser në Shkup për zbatimin e plotë të Marrëveshjes së Prespës

Ministri i Jashtëm Nikos Dendias, i shoqëruar nga zëvendësministri i Jashtëm për Diplomacinë Ekonomike Costas Frangogiannis, do të udhëtojë për në Shkup të...

Muzikanti 40-vjeçar besonte se nuk do prekej nga coronavirusi, pasi çdo ditë bënte gjimnastik, por vdes

Ai po trajtohej në njësinë e kujdesit intensiv me simptoma të ngjashme me gripin dhe mpiksjen e gjakut. Në momentet e fundit të jetes ai nga shtrati çon mesazhin...

Kubë: 38.391 pacientë në spitale, 77 të vdekur në 24 orë nga coronavirusi

Situata epidemiologjike është përkeqësuar në mënyrë dramatike muajt e fundit 5,144 kanë vdekur nga coronavirusi në Kubë dhe te infektuar 640,438 raste, ndërsa...

Itali: 37 vdekje, 5.959 raste në 24 orët e fundit, vendi dytë në Evropë për nga numri vdekjeve

Italia njoftoi të Dielën se 37 pacientë me COVID-19 kishin vdekur në 24 orët e fundit, nga 54 një ditë më parë, ndërsa numri i infeksioneve SARS-CoV-2 kishte...