Category: Bota

Ministri i jashtëm grek kryeson misionin e ndihmës në Odesa, rihap konsullatën

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias mbërriti në Odesa të dielën në krye të një misioni ndihme humanitare në qytetin port jugor të Ukrainës, tha...

Nëna vrau vajzën e saj me ketaminë për të bërë seks. Po Çfarë është ketamina?

Rasti të kujton rastin e shumëpërfolur të Patrës, pasi në ekzaminimet toksikologjike të 9-vjeçares Georgina u gjet e njëjta lëndë (ketaminë) si tek...

Gjermani: U arrestua pasi ishte vaksinuar të paktën 87 herë, por dhe u pasurua duke shitur certifikata

As një, as dy, as tre… por 87 herë është vaksinuar kundër koronavirusit një i arrestuar në Gjermani si dhe për mashtrim. Pasi mjekët gjermanë lëshuan...

Protesta globale për masakrën e Boukës – Perëndimi shpall sanksione të reja

“Vrasja e civilëve është një krim lufte,” tha kancelari Soltz, duke njoftuar “masa të mëtejshme kundër Presidentit Putin dhe mbështetësve të...

Gjermania thirrje BE-së: Hapni negociatat me Shqipërinë dhe vendet e Ballkanit, çdo vonesë rrezikon…

Gjermania dhe Austria u kanë bërë thirrje liderëve  të Bashkimit Evropian të përshpejtojnë hapjen e negociatave me vendet e Ballkanit Perëndimor për të...

Shqetësim në Bruksel për trafikimin e refugjatëve ukrainas dhe të miturve të pashoqëruar

Që nga fillimi i pushtimit rus, më shumë se katër milionë njerëz janë larguar nga Ukraina. Edhe pse të mirëpritur në shumë vende evropiane, këta refugjatë...

Një tërmet me magnitudë 6.8 godet këtë vend – Alarm për cunami

Një tërmet i madh me magnitudë 6.8 ballë të shkallës Rihter është regjistruar mëngjesin e së enjtes . Paralajmërim për cunami nga ekspertët. Një tërmet me...

Një amerikan dhe dy kozmonautë rusë zbarkuan në Kazakistan

Një astronaut amerikan dhe dy kozmonautë rusë zbarkuan në Kazakistanin qendror të mërkurën pasi u larguan nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) brenda të...

Sllovakia ka kërkuar deportimin e 35 diplomatëve nga ambasada ruse

Më 14 mars, Sllovakia dëboi tre zyrtarë të ambasadës ruse me akuzën e spiunazhit. Sllovakia ka udhëzuar ambasadën ruse të reduktojë stafin e saj me 35, tha sot...

Shpallet marrëveshja SHBA-BE për gazin natyror

SHBA dhe BE kanë shpallur një marrëveshje të madhe për gazin natyror të lëngshëm, në një përpjekje për të reduktuar varësinë e Evropës nga energjia ruse....