Category: Bota

Irina Verestsuk: “Zonja e Hekurt” e Ukrainës. Kush është gruaja – një simbol i rezistencës ukrainase

Irina Verestsuk është zëvendëskryeministrja e Zelensky dhe një nga figurat qendrore në luftë. “Pas çdo burri të suksesshëm qëndron një grua dinamike”,...

Lituani: Propozimi për të ndaluar simbolin Z – konsiderohet nazist

Përdorimi publik i simbolit propagandistik të pushtimit rus do të dënohet me gjobë në Lituani. Një propozim për të ndaluar përdorimin e simbolit Z në Lituani...

Aplikimet për azil nga shqiptarët në 2021, më shumë se gjysma ishin në Francë

Në vitin 2021 në 27 vendet anëtare të Bashkimit Europian aplikuan për azil rreth 9 mijë shtetas shqiptarë. Sipas Eurostat, shqiptarët ishin të dytët pas...

Qipro: “Kampion” në Bashkimin Evropian në aplikimet për azil politik në 2021

Qiproja regjistroi 14,799 kërkesa për azil për milion banorë në 2021 – Në vendin e gjashtë Greqia, shumë më lart se mesatarja evropiane prej 1,196...

Katër vende evropiane dëbojnë 20 diplomatë rusë.

Bullgaria, Letonia, Lituania dhe Estonia deportuan gjithsej 20 diplomatë rusë, duke shkaktuar një përgjigje të ngjashme nga Ministria e Jashtme ruse. Diplomatët u...

Një studente bleu mëngjes për një të pastrehë. Duke u larguar, burri i pastrehë i dha asaj një letër me një sekret të trishtuar…

…Kur studentja Casey Fisher shkoi për të blerë kafe nga një dyqan lokal, ajo vuri re një burrë që qëndronte në anë të rrugës. Fisher shkroi në Facebook se...

Putin, “Njeriu më i pasur në botë” shijon gjysmë milioni orë dhe tualete të arta

Sipas disa ekspertëve, presidenti rus mund të jetë njeriu më i pasur në botë, me një pasuri të fshehur prej 200 miliardë dollarësh. Zyrtarisht, Vladimir Putin...

NASA mban zi për vdekjen e kampionit të diellit, “babait” të sondës diellore Parker

Parker zhvilloi një teori matematikore në vitin 1957 që parashikoi për herë të parë ekzistencën e “erës” diellore, rryma e drejtpërdrejtë e...

Honduras: Ish-zonja e parë Rosa Bonia dënohet sërish për korrupsion, dënuar më parë 58 vjet burg

Ish-zonja e parë u dënua me 58 vjet burg në shtator 2019 Rosa Bonia, gruaja e ish-presidentit konservator të Hondurasit, Porfirio Lombo (2010-2014), u shpall sërish...

Bakoyannis, raportuese për Kosovën: Është koha që ky vend të integrohet në BE!

Delegacioni i Kuvendit të Republikës së Kosovës mori pjesë në takimin e Komitetit për Çështje Politike dhe Demokraci në Asamblenë Parlamentare të Këshillit...