redaksi focusnews

Greqi, pesë te vdekur dhe shtatë të plagosur nga moti i keq

Ne Greqine Veriore kane gjetur vdekjen pesë vendas, nje grua 54 vjeçare ne Halkidiki, ndërsa dy të vdekur të tjerë burrë e grua u regjistruan në Sozopol, ku...

Greqi / 37 shqiptarë të vdekur në 18 muajt e fundit, Ambasada shqiptare hesht. (Lista dhe emrat)

ESKLUZIVE / Shpëtim Zinxhiria Duke marrë shkas nga publikimi i sotëm për vdekjen e një shqiptari në burgun e Patrës, po publikoj përsëri për shtetin shqiptar...

Mitsotakis mesazh për migrantët: Ata që nuk kanë të drejtë për azil të kthehen

Kyriakos Mitsotakis, kreu i partisë Demokracia e Re e qendrës së djathtë, fitoi zgjedhjet e përgjithshme të dielën më 7 korrik, me 39.9 përqind të votave...

Greqi / Kur do të flasë drejtësia për vrasjen e Erionit 14-vjeçar, por përse hesht shteti shqiptar?

Erion Qosja nga lagja Sarra e qytetit të Elbasanit u vra nga polici në Greqi me arsyen se ishte shqiptar. Por sa do vite të kalojnë Erioni do të mbetet hero i...

Gazeta gjermane Die Zeit: “Cipras është një sukses për grekët”

 “Si u shndërrua Alexis Tsipras, i cili u festua nga grekët dhe kishte frikë pjesa tjetër e Evropës, si u zhvillua kreu Tsipras, të cilin qeveritë e...

Malaj: Pushteti absolut shkon krah për krah reduktimit dhe varfërimit të lirive ekonomike dhe politike

“Që politika të mos e vrasë akoma më shumë ekonominë”. Historia politike e shumë vendeve tregon se rotacionet ndodhin më shumë nga grryerja e maxhorancave...

“Me ti kalimera” o Mitsotakis, masa të ashpra për emigrantët

Pa kaluar 24 orë nga krijimi i qeverisë, filluan këmanat e para për emigrantët me masat shtrenguese dhe radikale. Këtë e ka konfirmuar sot për ndryshimin në...

Mininistri Kostas Tsiaras: Nenet e Kodit të ri Penal do të shfuqizohen

Athinë/ Ende pa u tharë mire boja në gazetën zyrtare te qeverisë Tsipras për disa ndryshime në nenet e Kodit Penal, ministri i drejtësisë Kostas Tsaras, i sapo...

Greqi / Shpallet qeveria e re me 51 ministra e zëvendësministra dhe sekretarë shteti,

Sot në Athinë është është shpallur përbërja e qeverisë së Mitsotakisit. Kabinetin përbëhet nga 17 ministri dhe ka 51 anëtarë, ministra e zëvendësministra...

Greqi: Vjen i nxehti i madh me temperatura mbi 42 gradë

Një valë e re e nxehtësisë do të prekë Greqinë me masat e ajrit të nxehtë nga Afrika, e cila do të qendrojë nga e diela deri të mërkurën, sipas shërbimit...