redaksi focusnews

Mes kujtesave të dridhshme dhe kufijve të dy popujve: Grekëve dhe shqiptarëve

Nga Josif Papagjoni Pas romanit  “Nata me dy hëna” (2012) si dhe dhjetë librave me publicistikë letrare, romani i ri i Thanas Dinos “Shenja e shenjtë” sjell...

Ish-pronarët, 1 mijë emrat e miratuar prej agjencisë

Nga Neritan Gjergo Gazeta “Shekulli” boton sot emrat e fundit të pronarëve që kanë aplikuar në vitin 1995, të cilët do të futen zyrtarisht për kompensim...

Kultivonin drogë në magazinat e fasonerisë, pranga administratores

Nga Xhentila Gjoshi Pa kaluar 1 javë nga gjetja e një magazine me 11.6 ton drogë në Përmet, goditet një tjetër ambient për përpunimin dhe kultivimin e lëndës...

SHBA – Melania ka punuar si eskortë?! “Daily Mail” dëmshpërblen Zonjë e Parë

Gazeta angleze “Daily Mail” ka rënë dakord për të dëmshpërblyer Zonjën e Parë të Shteteve të Bashkuara mbi një artikull në lidhje me karrierën e saj të...

SHBA-Rusi, dakord për hetim ndërkombëtar të sulmit me gaz kimik

Shtetet e Bashkuara dhe Rusia ranë dakord të mërkurën të punojnë së bashku për një hetim ndërkombëtar rreth një sulmi sirian me armë kimike javën e kaluar,...

Çollaku: Vendi drejt konfliktit, socialistët afër çadrës

Kryetari i Departamentit për Politikat e Jashtme në Partinë Demokratike Kreshnik Çollaku ka shkruar një status në rrjetin social “Facebook”. Çollaku shkruan...

Vritet për një tub uji 58-vjeçari në Durrës

Një 58-vjeçar është qëlluar për vdekje me thikë në Durrës, pas një konflikti mes disa personave. Ngjarja ka ndodhur në qendër të qytetit bregdetar pranë...

Idrizi “rrëzohet”, PDIU shumë afër largimit nga koalicioni

Nga Isuf Kurtaj Vettingu, procesi që thuhet se ka ndezur tensionin politik ka nisur fazën tjetër. Parlamenti i Shqipërisë votoi dje si anëtarë të komisionit...

Të parandalojmë aksidentet brenda familjes

Nga Dr. Polikron Çelo Pediatër Masat parandaluese kundër aksidenteve, krahasohen me ato të vaksinave kundër sëmundjeve. Shumica e aksidenteve ndodhin kryesisht...

Këtu nuk na ndihmon shteti, se ne, bëhemi më të mirë se bota

Nga Xhensila Demollaj  Drejt Zadrimës të shoqëron një mot i ngrohtë, saqë i ngjan disi edhe butësisë së krahinës drejt së cilës udhëtojmë. Njerëz të...