Category: Greqi

Greqi / Njoftim nga Konsullata e Përgjithshme e RSH-së në Selanik, për emigrantët shqiptarë

Për tu ardhur në ndihmë emigrantëve shqiptarë në Selanik Konsullata jonë ka dalë me një njoftim si më poshtë: NJOFTIMJu informojmë se datat e reja të...

Greqi / Ministri i Emigracionit dhe Azilit: Sigurim shendetësor i përkoshëm për refugjatët dhe emigrantët

Duhet që të binte ky virus që më në fund të kuptohej se edhe refugjatët dhe emigrantët janë njerëz dhe se ata kanë nevojë për sherbim shendetësor. Njoftimi...

Greqi/ Presidentja Sakellaropoulou uron rrobaqepësen shqiptare

Presidentja e Greqisë znj. Ekaterina  Sakellaropoulou i ka telefononar pronares shqiptare së dyqanit  për ta uruar atë për dhurimin e 600 maska në...

Shtyhen 5 muaj lejet e qëndrimit për emigrantët shqiptarë në Greqi, ja afatet e reja

Shtyhen 5 muaj lejet e qëndrimit dhe vërtetimet e dorëzimit të kërkesës për rinovimin e lejes së qëndrimit për emigrantët shqiptarë në Greqi. Lejet e...

Greqi / Regjistrohen edhe tre vdekje të tjera sot në mëngjes

Fatkeqësisht, lista e të vdekurve në Greqi po rritet. Numri i të vdekurve u rrit në 46, pasi u bë e ditur të martën në mëngjes se tre persona kishin vdekur....

Çfarë po ndodh në kufirin shqiptaro-grek?

Më shumë se 100 shqiptarë kanë mbetur të bllokuar në pikat kufitare me shtetin fqinj, Greqinë. Personat ndodhen të bllokuar mes dy shteteve. Autoritetet thonë...

Greqi / Britma dëshpërimi i një të burgosuri : Ndjehemi se po vdesim…

Njeriu ndërtoi burgjet për njeriun, që për nga ekzistenca ka ligjet dhe kanunet e tij.Por…Edhe jeta e nje te denuari nuk ka më pak vlera se ndokush tjeter,...

Greqi / Kryetari i Bashkisë së Athinës ofron 50% të pagës së tij në luftën kundër koronavirusit

Duke postuar në mediat sociale, kryetari i bashkisë së Athinës Costas Bakoyannis njoftoi vendimin e tij për të dhuruar 50% të pagës së tij në luftën kundër...

Greqi : 56 raste të reja – 5 të vdekur, shkon në 43 numri i viktimave

Qendroni në shtepi… Rastet e reja të koronavirusit të njoftuar sot, e hënë, 30 mars, janë 56 dhe numri i përgjithshëm i ifektuarve në Greqi është në...

Greqi / Vdes në moshën 98-vjeçare Manolis Glezos , simboli i Rezistencës Kombëtare

Trishtim në të gjithë Greqinë dhe botën politike për një nga njerëzit që ka shënuar politikën Greke dhe jo vetëm Historinë. Ai lindi në 1922 në Naxos...