Category: Greqi

Greqi / Anëtarësimin e Shqipërisë në BE, Dendia: Të drejtat e minoritetit, kushti i Greqisë për negociatat

Në një intervistë për gazetën “Kathimerini” kryer nga gazetari Vasili Nedo, ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias pasi ka folur për raportet midis dy vendeve...

Vrasja e avokatit grek Zafiropulos: Prokurori deklaron fajtor Lekocajn, Brahimaj dhe Dulçe…

Prokurori Spiros Papas ka dhënë sot akuzën për vrasjen e Zafiropulos në tetor te 2017, tre shqiptarve duke thënë se: “Unë sugjeroj fajin e tyre pasi akuzohen...

Aksident me emigrantë në Selanik: Tre të vdekur dhe 12 te plagosur

Aksidenti ka ndodhur mbrëmjen e së mërkurës në Lagadas, ku si pasojë e përplasjes se dy makinave ku janë lënduar 12 emigrantë dhe kanë gjetur vdekjen shoferi...

Mesazhi i ashpër i Varviciotis drejtuar Shqipërisë për respektimin e pakicave etnike greke

Është Zëvendës Ministri i Jashtëm M. Varvitsiotis duke folur në Kongresin e 12-të UNNED, I cili ka derguar vendit tone këtë mesazh lidhur me respektimin e te...

Athinë: Protesta kundër vizitës Sekretari i Shtetit Amerikan Mike Pompeo.

Episode në qendër të Athinës dhe protestë janë zhvilluar sot kundër vizitës nga Sekretari i Shtetit Amerikan Mike Pompeo në Athinë.  Janë anëtarët e...

Kriza e emigrantëve, Gjermania kthen sytë nga Greqia

Pasi kanë vizituar Ankaranë, ministri i Brendshëm gjerman Horst Seehofer dhe Komisioneri Evropian për Emigracionin Dimitris Avramopoulos janë takuar ne Athine me...

Greqi/ Refugjatët sulmojnë policinë, arrestohet një prej tyre.

Ngjarrja ka ndodhur mbrëmë në qytetin e Selanikut në oren 22.30 nga një grup refugjatësh. Sipas informacionit ekskluziv nga thestival.gr, rreth njëzet algjerianë...

Greqi/ Dy tërmete shkundin vendin

Dy tërmete njëri pas tjetrit kanë shkundur Greqinë sot në mëngjes Greqinë. Tërmeti i parë me magnitutë 5.1 Rihter në juglindje të Rodos, ndodhi në 07:44 të...

Zv/ministri Economyou : Për 2019 kanë ndodhur 35 vrasje ne burgjet e vendit.

Athinë / Faktet që vërtetë trondisin dhe tregojnë situatën në burgjet greke, Zëvendës Ministri i Mbrojtjes së Qytetarëve, Lefteris Economyou, i paraqiti sot...

Janinë :Trafikonin kokainë nga Shqipëria, arrestohet grupi

Departamenti i Prokurorisë së Antidrogës pranë drejtorisë së Sigurimit në Janinë gjatë operacionit në zonën e Janinës ka prangosur tetë persona, përfshirë...