Category: Greqi

Meta takim me homologun e tij : Të respektohet e drejta e pronës për shqiptarët

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, u prit sot në Athinë nga Kryetari i Parlamentit të Greqisë, Nikolaos Voutsis, të cilit i shprehu mirënjohjen për ftesën dhe për...

Neser takimi Meta – Tsipras, përballja me sfida të përbashkëta

  Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë z. Meta takon nesër kryeministrin grek z. Aleksis Tsipras, një takim që për nga rëndësia pritet të ketë interest të...

Meta: Marrëdhëniet shqiptaro-greke janë me rëndësi strategjike

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë z. Ilir Meta flet për Agjensinë e Lajmeve (ANA-MPA) “Për fat të mirë, spektri politik shqiptar nuk përmban asnjë parti,...

Pangallos : Fashizmi “SYRYZA” më uli pensionin nga 1600 në 382 euro

Greqi / Ish nënkryetari i qeverisë dhe minister  Jashtëm i Greqisë z.Theodoros Pangalos i zemëruar për uljen e pensionit të tij në masë ka theksuar se si...

Greqi, 40.000 gra dhe fëmijë viktima të trafikimit

Rreth 40,000 gra dhe fëmijë janë viktima të trafikimit çdo vit dhe detyrohen për të ushtruar prostitucion në Greqi, sipas të dhënave të raportit nga rrjeti...

Traktati i Lozanës ,Tsipras mesazh paralajmërimi Erdoganit

Një mesazh të qartë presidentit turk Tajip Erdogan i ka dërguar kryeministri Aleksis Tsipras, duke i vënë në dukje se është e rrezikshme për të sfiduar...

Ping-pong në Selanik me 70 dëshmimtarë, 30 avokatë në gjyqin për vrasjen Ilia Karelit

      Shpëtim ZINXHIRIA /  Shumë bujë u bë në atë kohë për këtë vrasje, ndërsa sot në të gjitha seancat është vetëm dhe vetëm prezenca e...

Greqia kampione për shpenzimet qeveritare

Greqia bëhet vendi i tretë në eurozonë me përqindjen më të lartë të shpenzimeve publike si përqindje e PBB-së. Shpenzimet e qeverisë janë duke arritur në...

Greqi, edhe një 26-vjeçar humbet jetën në spital për faj të mjekëve

Një i afërm i familjes na  njoftoi me anën e telefonit se 26-vjeçari Dori Pepa nga fshati Kosovë e Madhe e Lushnjes ka humbur jetën në spitalin në Mikonë, por...

Greqia : Kontroll pronave, në mikrosop edhe emigrantët shqiptarë.

Në mikrosopin grek edhe emigrantët shqiptarë. Greqia po bën gjithçka për të filluar negociatat me kreditorët për fazën e dytë, në mënyrë që të...