Category: Kulture

Vdes 39-vjeçari Nelsan Ellis, ylli i ”True Blood”

Nelsan Ellis, i njohur më së miri për rolin e Lafayette Reynolds në serialin amerikan “True Blood” vdiq në moshën 39-vjeçare, njoftoi televizioni HBO....

“Forca e ligjit dhe fati i njeriut” , filmi gjerman për shqiptarët shkakton reagime

Filmi gjerman për shqiptarët – “Deportation Class” ka shkaktuar mjaft reagime. Ai portretizon azilkërkuesit që riatdhesohen me detyrim nga autoritetet, pasi...

Forumi Re – Birth në Tiranë – Arti shkon përtej kritikës dhe riciklon alternativa të reja

Për mbylljen e Bienales Mediterranea 18 që u mbajt këtë vit për herë të parë në Shqipëri, mes Tiranës dhe Durrësit, do të hapet një kantier të ri: Forumi...

Festivali i muzikës drejton sytë nga Fustanella

Veshja karakteristike dhe veçanërisht fustanella është një prej simboleve më të përkryera të traditës së kostumeve shqiptare. Në eventin ndërkombëtar të...

Ndahet nga jeta “Artisti i Popullit”, Ndue Shyti

 Artisti shumëdimensional, instrumentisti, dirigjenti, krijuesi popullor, ‘Paganini i çiftelisë shqiptare’,  Ndue Shyti është ndarë sot nga jeta në moshën...

“E bukura dhe bisha” shënon rekord, hyn në listën e filmave miliarderë

Klotilda Saracini  / Filmi i Disney “E bukura dhe bisha” nuk ka zhgënjyer pritshmëritë , duke tejkaluar të ardhurat miliardere dhe duke përfunduar në listën...

Mes kujtesave të dridhshme dhe kufijve të dy popujve: Grekëve dhe shqiptarëve

Nga Josif Papagjoni Pas romanit  “Nata me dy hëna” (2012) si dhe dhjetë librave me publicistikë letrare, romani i ri i Thanas Dinos “Shenja e shenjtë” sjell...

Kriza ekzistenciale e shqiptarëve sot reflekton ankthin që shkaktonte diktatura

Nga Valeria Dedaj Libri “Funeral i hijes” i autorit Odise Kote u promovua dje në Muzeun Historik Kombëtar. Romani trajton ankthin ekzistencial të njeriut të...

Fadil Kujofsa, aktori që la gjurmë në teatër dhe kinematografinë shqiptare

Nga Shpetim Zinxhiria Ka mbi dy vite që aktori Fadil Kujofsa prehet i qetë dhe sot familja e të afërmit e kujtojnë atë me plot mall. Fadili vinte nga një familje...

Përkujtohet 98 vjetori i vdekjes së Ismail Qemalit

– 98 vjetori i vdekjes së Ismail Qemalit u përkujtua sot në Vlorë, në një ceremoni të organizuar nga Bashkia e Vlorës. Në ceremoninë përkujtimore ishin...