Category: Kulture

Mes kujtesave të dridhshme dhe kufijve të dy popujve: Grekëve dhe shqiptarëve

Nga Josif Papagjoni Pas romanit  “Nata me dy hëna” (2012) si dhe dhjetë librave me publicistikë letrare, romani i ri i Thanas Dinos “Shenja e shenjtë” sjell...

Kriza ekzistenciale e shqiptarëve sot reflekton ankthin që shkaktonte diktatura

Nga Valeria Dedaj Libri “Funeral i hijes” i autorit Odise Kote u promovua dje në Muzeun Historik Kombëtar. Romani trajton ankthin ekzistencial të njeriut të...

Fadil Kujofsa, aktori që la gjurmë në teatër dhe kinematografinë shqiptare

Nga Shpetim Zinxhiria Ka mbi dy vite që aktori Fadil Kujofsa prehet i qetë dhe sot familja e të afërmit e kujtojnë atë me plot mall. Fadili vinte nga një familje...

Përkujtohet 98 vjetori i vdekjes së Ismail Qemalit

– 98 vjetori i vdekjes së Ismail Qemalit u përkujtua sot në Vlorë, në një ceremoni të organizuar nga Bashkia e Vlorës. Në ceremoninë përkujtimore ishin...

Ali Pashë Tepelena ”Luani i Janinës”, 195-vjet nga vdekja e tij

Sot bëhen 195- vjet nga vdekja e Ali Pashë Tepelenës, i cilësuar ‘Luani i Janinës”, themelues i Pashallëkut autonom të Janinës. Ai lindi rreth viteve...

Shoqata ʺShqipëria” dhuron një botë me libra

Reportazh nga Laureta PETOSHATI  /  Ndërsa bisedon me zotin Ilirjan Dhima, Kryetarin e Shoqatës humanitare dhe patriotike ʺShqipëria”, e cila e ka qendrën e...

Samuel L. Jackson: Muslimanët “fëmijët e zinjë të Amerikës”

“Njerëzit e tyre e perceptojnë këtë kërcënim edhe para se ata të thonë përshëndetje” Diskriminimi i vuajtur nga myslimanët sot në SHBA me ato...

Inva Mula do të pritet nga kryeministri serb Vuçiç

Media serbe po i bën jehonë interpretimit të sopranos shqiptare Inva Mula në teatrin e operas së Beogradit. Në fakt jo vetëm media serbe. Në orën 10. 30...

Athinë, promovohet libri monografik kushtuar maestros Thoma Papa

Focus News   /   Përkushtimi dhe mirëkuptimi për ecur përpara-vlerave të njerëzve të suksesshëm.           Emigrantët edhe në kushtet jo të...

Anastas Nika, një aktor i mirëfilltë për t’u admiruar

Kristaq SHABANI /   Për afro një çerekshekull ka arritur të zbulojë dhe punojë seriozisht dhe me ngulm profesional me talente të rinj , të cilët, paskëtaj,...