Category: Bota

Frika se udhëheqësi i Interpolit nuk është i gjallë

Gruaja e tij tha se partia komuniste në pushtet e Kinës është “e ashpër dhe e pistë” “Unë u them fëmijëve tanë se babai im është i zhdukur...

Vendi më i mirë për “emigracionin për punësim”

Është fakt se që nga fillimi i krizës deri më sot, shumë njerëz kanë vendosur të lëvizin në një vend tjetër për të ndjekur një karrierë më të mirë....

BE: Sa emigrantë janë aktualisht në vendet anetare te saj?

Në fund të vitit 2017, rreth 22.3 milionë emigrantë kanë jetuar në BE, sipas UNHCR-së. Kjo është 0.45% e popullsisë së përgjithshme të Evropës prej më...

Vendet e BE-së vazhdojnë deportimet në Afganistan, pavarësisht rrezikut në rritje

Aktivistët po kërkojnë që vendet anëtare të BE të ndalojnë dëbimin e azilkërkuesve në Afganistan, pasi dhuna ndaj civilëve në këtë vend është gjithnjë...

OJQ u bëjnë thirrje shteteve evropiane t’i japin flamurin anijes “Aquarius” e cila shpëton emigrantët

Pesë organizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut kanë nisur një apel për t’i kërkuar liderëve evropianë të mbështesin  Aquarius për shpëtim...

Evropa: 77,555 emigrantë kanë ardhur nëpërmjet e Mesdheut deri tani për 2018, por 1,723 emigrantë kane vdekur

Organizata Ndërkombëtare për Migrim ka lëshuar një deklaratë ku shifrat tregojnë se më shumë se 77,000 emigrantë dhe refugjatë kanë mbërritur në Evropë...

Shqipëria kundër BE-së për ngritjen e Qendrave për refugjatët në Afrikë

BE dëshiron të arrijë marrëveshjet e migrimit me Lindjen e Mesme dhe vendet e Afrikës Veriore, si Maroku, Egjipti, Tunizia dhe Libia, të ngjashme me atë që ka me...

Emigracioni i paligjshëm : Maroku kundërshton BE, për ngritjen e kampeve në Afrikën e Veiut

Ministri i jashtëm i Marokut tha se vendi i tij duhet të luajë një rol më të madh në vendimet e BE mbi migracionin në një intervistë në gazetë. Nasser...

Tronditet Japonia nga Uragani “Tramy”, njerez të zhdukur  mbi 80 të plagosur, 1,5 milionë kanë braktisur shtëpitë…

Dhjetra njerëz të plagosur llogariten nga Uragani Trami në Japoni, në një kohë që autoritetet shprehin frikë nga përmbytjet e reja dhe rrëshqitjet e tokës në...

Tsunami në Indonesi: Rritet numri i viktimave në 832 të vdekur

Numri i vdekjeve nga tërmeti dhe cunami në ishullin Sulawesi të Indonezisë është rritur në të paktën 832, njoftoi agjencia indoneziane për menaxhimin e...