Category: Rajoni

Ballkani në vallen e Rihterve, një tërmet i fortë goditi pak më parë Sarajevën

Mbetet e paqartë nëse ky është një tërmet i pavarur nga dridhja e fortë që goditi Shqipërinë sot ne orët e para të mengjesit. Një tërmet me madhësi 5.4...

Masimo D’Alema: “Tsipras është një njeri i zgjuar, SYRIZA partia më e fuqishme e së majtës në Evropë”

Një përshëndetje për Alexis Tsipras nga ish-kryeministri italian, Massimo d’Alema, i cili ishte kohët e fundit në Athinë, ku mori pjesë në Forumin...

Gjermani: Një milion stacione karikimi elektrik të makinave deri në vitin 2030

Gjermania duhet të sigurojë një milion stacione karikimi për veturat elektrike deri në vitin 2030, tha kancelarja Angela Merkel të Dielën në një mesazh video...

Brexit , u miratua marrëveshja…!

Dhoma e Komunave ka miratuar projektligjin për Marrëveshjen e Tërheqjes, në leximin e dytë, me 329 vota pro dhe 299 kundër marrëveshjes. Kryeministri britanik...

“Rrezik vdekje” Bashkëpunimi i Berluskonit me ekstremin e djathtë në Itali

Me Evropën në trazira të vazhdueshme, nën presionin e Brexitit, Turqisë, Ballkanit dhe me dhimbje koke të vazhdueshme nga Donald Trump dhe Vladimir Putin,...

Kërcënon Sulltani: Do të hapim kufij, do dërgojmë 3.6 milion emigrantë në Evropë

Kjo ishte përgjigja e Erdoganit ndaj atyre që shikonin një okupim turk të Sirisë veriore . “Ne kemi eliminuar 109 terroristë që nga e Mërkura” në...

Erdogan vizitë zyrtare në Serbi me një ushtri biznesmenësh

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan një vizitë zyrtare dy-ditore në Beograd. Në aeroport, ai u prit nga homologu i tij serb, Aleksandar Vucic, dhe të dy...

Papa Françesku : Ne nuk do ta njohim Kosovën

Presidenti serb Aleksandar Vucic tha se ishte i kënaqur me takimin e tij në Vatikan me Papën Françesk, raportojnë mediat greke. Vuçiç u tha gazetarëve serbë që...

Erdogan shantazhon Evropën

Turqia nuk mund t’i rezistojë një fluksi të ri masiv të refugjatëve nga Siria,  kanë thënë Presidenti Rexhep Tajip Erdogan , duke kërkuar mbështetje...

Bullgari / Nevoja shendetësore për migrantët në paraburgim

Komiteti i Këshillit të Evropës për Parandalimin e Torturës dhe Trajtimit Çnjerëzor ka thënë se është e nevojshme për të përmirësuar situatën e ndihmës...