Category: Rajoni

Vrau të dashurën shqiptare, politikani italian dënohet me burgim të përjetshëm

64-vjeçari Franko Vinjati, ish anëtar i “Lega Nord” është dënuar me burgim të përjetshëm për vrasjen e të dashurës së tij shqiptare Lavdije Kruja. Lajmi...

Deputetja qipriote Eleni Theocharous i kërkon mbrojtje BE-së që të mos arrestohet në Turqi

Deputetja e Parlamenti qipriot Eleni Theocharous kërkon mbrojtje në mënyrë që të mos arrestohet në Turqi. Ajo ka informuar Komisionin e Punëve të Jashtme të...

Italia: 12 milion euro për 2.700 riatdhesime vullnetare

Qeveria italiane ka vënë një tender me vlerë 12 milionë euro për zbatimin e projekteve për riatdhesimet vullnetare të asistuara të 2,700 emigrantëve. Një...

Shoqatat e gazetarëve në Shkup thirrje gazetës “iefimerida” të japë emrat egazetarëve maqedonas që u paguan.

Agjencia e lajmeve MIA Maqedonisë njoftoi se sindikatat e Maqedonisë, “Unioni i Gazetarëve” Maqedonia (ZNM) , ” Këshilli mbi Etikën e Mediave...

Itali : Katër të vdekur nga moti i keq

Vdekja tragjike kanë gjeturkatër persona në Kalabri, për shkak të motit të keq. Të katër burrat po përpiqeshin të riparonin një pusetë për largimin e ujrave...

Tragjedia në Mesdhe: Dy fëmijë 7-vjeçarë të vdekur, si dhe 16 persona të zhdukur

Dy fëmijë të vegjël kanë vdekur dhe më shumë se 16 vetë te zhdukur në Mesdhe pas mbytjes se varkës me emigrantët në ujrat e Marokut me drejtim për në...

Bosnje: 19,500 emigrantë kanë hyrë që nga fillimi i vitit 2018

19.500 emigrantë të regjistruar kanë hyrë në Bosnje që nga fillimi i vitit 2018. Gjatë të njëjtës periudhë, policia kufitare bllokoi qasjen e 13,000 të...

Emigrantët përplasen me policinë në kufirin Bosnje-Kroaci

Në kufirin midis Bosnjës dhe Kroacisë, qindra emigrantë që përpiqen të arrijnë Kroacinë, janë përplasur me policinë. Tensioni i lartë u pa të enjten midis...

Përfundoi Samiti mbi emigracionin: Konkluzione të përgjithshme, pa asnjë vendim konkret.

Pa vendime për një qasje të integruar ndaj çështjes së emigracionit, puna e “28” vendeve anëtare te BE në Këshillin Evropian  ka përfunduar. Sot...

Turqia: Greqia shkel ligjin ndërkombëtar në Mesdhe

Me një njoftim, Ministria e Jashtme turke i kërkon Greqisë që të … respektojë ligjin ndërkombëtar. Një deklaratë në të cilën i kërkon Greqisë që...