Turqi: Tetë të vdekur nga zjarret në pyje

Të paktën tetë persona janë vrarë në zjarret pyjore në brigjet jugore të Turqisë, ndërsa zjarrfikësit po luftojnë për ditën e pestë për të shuar zjarrin pranë vendpushimeve bregdetare. Dy persona të tjerë vdiqën sot në qytetin Manavgat, njoftoi Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca, ndërsa dhjetë u dërguan në spitalet lokale për trajtim. Sipas autoriteteve, […]

Lexo Më Shumë

Komisioni: 2.7 miliardë euro Greqisë për ndihmë ekonomike ndaj COVID-19

Komisioni Evropian propozoi sot ofrimin e ndihmës financiare prej 2.7 miliardë eurosh Greqisë nën mjetin financiar të Komunitetit SURE për të adresuar ndikimin socialo-ekonomik të koronavirusit. Në veçanti, Komisioni Evropian ka dorëzuar propozime në Këshill për vendime për të siguruar 81.4 miliardë euro ndihmë financiare për 15 Shtete Anëtare, nën instrumentin SURE. Ky mjet është […]

Lexo Më Shumë

Salvini përshëndet emigrantët shqiptarë: Janë vëllezërit dhe motrat e mia

Dhjetëra mijëra mbështetës të lëvizjes antipopuliste “Sardelet” pushtuan qytetin e Bolonjës duke protestuar kundër dhunës dhe fashizmit që sipas tyre po tenton të sjellë Mateo Salvini. Aktivistët e përqendruan aksionin në qytetin veri lindor, ku të dielën do të mbahen zgjedhjet rajonale të cilat pritet ti japin fund hegjemonisë 75-vjeçare të të majtëve. Lëvizja e […]

Lexo Më Shumë

Fitojnë grevistët në France: Qeveria tërheq reformën e pensioneve

Qeveria është ‘e përgatitur të tërhiqet’ nga plani i saj i reformës së pensioneve pasi inkurajon francezët të punojnë deri në moshën 64 vjeç, gjë që refuzohet unanimisht nga sindikatat, tha Kryeministri Eduard Philippe në një letër sot të Shtunën, në sindikatat dhe organizatat e punëdhënësve. Kreu i qeverisë kishte premtuar të jepte një deklaratë […]

Lexo Më Shumë

Putin mbërrin në Stamboll për inagurimin e gazjellësit Rrjedha Turke

Presidenti rus, Vladimir Putin, mbërriti në Stamboll një ditë përpara ceremonisë së inagurimit të gazsjellësit Rrjedha Turke, tha shërbimi i lajmeve Kremlin. Presidenti turk Reccep Tayyip Erdogan, i cili ka kohë që kërkon të kthejë vendin e tij në një qendër energjetike, pritet të qëndrojë së bashku me Putinin në ceremoninë e inaugurimit. Rrjedha Truke […]

Lexo Më Shumë

Masimo D’Alema: “Tsipras është një njeri i zgjuar, SYRIZA partia më e fuqishme e së majtës në Evropë”

Një përshëndetje për Alexis Tsipras nga ish-kryeministri italian, Massimo d’Alema, i cili ishte kohët e fundit në Athinë, ku mori pjesë në Forumin Euro-Arab. “Tsipras është një njeri i zgjuar dhe në ADN-në Syriza ka gjithmonë marrëdhënie me Partinë Komuniste Italiane. Kjo është arsyeja pse ne kemi një marrëdhënie të mirë me ta “. D’Alema […]

Lexo Më Shumë

Gjermani: Një milion stacione karikimi elektrik të makinave deri në vitin 2030

Gjermania duhet të sigurojë një milion stacione karikimi për veturat elektrike deri në vitin 2030, tha kancelarja Angela Merkel të Dielën në një mesazh video drejtuar prodhuesve te automjeteve. “Qëllimi i këtij takimi është se si të përshpejtohet kalimi në makina elektrike me emetim të ulët të shkarkimeve në ndotjen e atmosferës.Për këtë qëllim ne […]

Lexo Më Shumë