Category: Shendeti

Nju Delhi është qyteti më i ndotur në botë, Prishtina ne vendin e 18-të

Vendi i dytë është kryeqyteti i Bangladeshit Daka dhe Kabuli i Afganistanit, ndërsa Prishtina renditet ne vendin e 18-të në Botë Nju Delhi ishte kryeqyteti më i...

Ndotja e ajrit shkakton rreth 8.8 milionë vdekje në vit

Studimi zbuloi se ndotja e ajrit është globalisht përgjegjëse për 120 vdekje në vit për 100,000 njerëz, ndërsa në Evropë dhe në BE përqindja është edhe...

Alarm! Shenjat e kuqe në duart rrezik për vdekjen

Shkolla mund të jetë një vend shumë i këndshëm për të mësuar fëmijët tuaj dhe për t’u rritur. Për fat të keq, shkëmbimi midis fëmijëve nuk është...

Virusi i Nilit Perëndimo në Greqi : 6-të vdekje të tjera brenda javë, 41 vdekje per 2018

Edhe 6-të raste të reja të infeksionit të virusit të Nilit Perëndimor janë raportuar që nga e enjtja e kaluar, vdekjet njerëzore janë regjistruar në mënyrë...

Greqi: Shperthen virusi i Nilit Perendimor, 5 te vdekur brenda javes, ne 27 numri i vdekjeve mes tyre dhe nje femije 10-vjec.

Sipas raportit javor epidemiologjik të Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (HCDCP): Virusi i Nilit Perëndimor ka infektuar 28,000 njerëz. Ne 58...

Greqi : Virusi i Nilit Perëndimor 28,000 te infektuar, 200 me komplikime të rënda, 22 te vdekur ne kater muajt e fundit

Mbi 200 pacientë që kishin komplikacione të rënda nga infeksioni me virusin dhe duhej të mjekoheshin ne spitalet për t’u perballuar me virusin, ne nje kohe...

Greqi: Shkon ne 21 numri i vdekjeve nga Virusi i Nilit Perëndimor

  Njëzet e një vdekje dhe 178 raste të infektimit të virusit të Nilit Perëndimor janë regjistruar që nga fillimi i periudhës 2018 deri më 6 shtator, sipas...

Tsipras: Do të vazhdojmë përpjekjen e madhe për të forcuar shëndetesine publike  

  Greqi / Përpjekjet e qeverisë për të përmirësuar më tej shëndetesine publike janë theksuar nga Kryeministri me postin e tij në llogarinë e tij ne...

Shperthen virusi i Nilit Perëndimor : 6-te vdekje dhe 45 raste të reja ne javën e fundit

GREQI / Sipas raportit javore epidemiologjike të Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (HCDCP), gjatë shtatë ditëve të fundit, në spitalet e...

Greqia ne alarm nga virusi i Nilit Perëndimor, pesë vdekje të tjera brenda një jave

Në total, numri i përgjithshëm i vdekjeve është 16, ndersa raste nga infektimi i virusit eshte ne 133 raste. Nje drame te verte te madhe po perjeton ky vend nga...