Category: Opinion

Prof. Dr. Arben Malaj: Oligarkët kanë kapur shtetin dhe po mbajnë peng demokracinë

Oligarkët – dëmtojnë rëndë jo vetëm ekonominë, por edhe demokracinë Debati ideologjik midis të Majtës dhe të Djathtës vazhdon lidhur me politikat e...

Demokracia e rrezikuar! Nuk mundemi t’a kuptojmë se në Shqipëri po vendoset diktatura me parrullën: “Po bëjmë shtet”.

Xheni Fizi / Nuk duam apo nuk mundemi t’a kuptojmë se në Shqipëri po vendoset diktatura me parrullën: “Po bëjmë shtet”. Nuk është asgjë e re në histori...

Ministri Kocias ka te drejte. Nacionalizmi i sëmurë e kthen Greqinë në krizë.

Prof.Dr Arben Malaj / Sontazhet per zgjedhjet e ardhshme ne Greqi paralajmerojne se Siryza mund te paguaj nje kosto politike per reformat e veshtira, ndersa Qirjako...

Gazetari Artan Kristo:  Çfarë pune bën Edi Rama?

“Shpirt i babit, mos harxho kohën gjithe ditën në “Fejsbuk” e “Instagram”! Eshtë kohe e hubur kot. Nuk të japin asgjë rrjetet sociale! Puno për...

Dosti : I shpartalluar menderisht, Rama duhet të ik

Adriatik R.Dosti  /  Halucinant dhe eksentrik i llojit të veçantë. Histerik dhe krejtësisht i pa përgjegjshëm mendërisht Karagjoz dhe qesharak…i...

Liria është Jetë, Jeta është Liri

“Komandant Jetë Hasani, heroi që i bashkoi armët me UÇK-në” është një monografi e avancuar. Forca krijuese e autorëve Avdi Ibrahimi e Naim Musolli,...

Ish-ambasadori grek në Shqiperi : Prestigji grek u mbyt në Buliarat

Unë nuk isha i pranishëm në Buliarat. Unë nuk e di nëse ka dëshmitarë okularë të tjerë të vrasësit përtej forcave speciale të policisë shqiptare,...

Robert Goro: Pësimi që bëhet mësim, historia e një lajmi për Shqipërinë në Greqi

Një gazetar i “Epokës dixhitale” mund të jetë kureshtar se si funksiononte profesioni ynë në epokën para internetit. Atë fillim të viteve 1990, kur gazetat...

Kosova dhe Serbia vendosin për rishikimin e kufijve të tyre. Është një ide e tmerrshme.

Nga Judy Dempsey/ Krerët e Serbisë dhe të Kosovës po planifikojnë të ndërrojnë territorin. Ata thonë se do të lehtësojë tensionet etnike dhe do të...

Ish-deputeti Ndocaj: Rama duhet të kërkoje falje vajzës së dhunuar nga njerëz e familjarë të PS.

Një reagim i mënjershëm ka ardhur nga ish deputeti Ndocaj, pas reagimit te kryeministrit lidhur me dhunën ndaj vajzës jetime. Me tone të ashpra Ndocaj shpreh...