Category: Opinion

Debat për një vuajtje…!

Doc. Fane S.Tarifa / Jetojmë në një situatë jo normale. Dikush ka humbur të afermit,një tjetër është në pikëpyetje për jeten, dikush vuan dhimbjet që...

Luan Zyka : Bie poshtë spekulimi me coronavirusin (Video)

Koronavirusi SARS-CoV-2 që po kërcënon njerëzimin nuk është prodhuar nga njeriu në laboratorët shkencorë, por është produkt i evolucionit natyror. Në këtë...

Vangjel Tavo: Apel qeverisë!

Respekt dhe nderim të thellë për forcat e armatosura, punonjësit e policisë së shtetit, dhe sigurisht heronjtë e heshtur të këtij vendi, bluzat e bardha, të...

Mjeku i Familjes ose sistemi parësor shëndetësor është në gadishmëri, por nuk thuhet publikisht! Pse?!

Nga Artur Nura/ Së fundi një debat profesional midis mjekësh dhe politikanësh kanë bërë thirrje që të shfrytëzohet më shumë sistemi parësor shëndetësorë,...

Alibekaj : “Shpërndarja e parlamentit është antikushtetuese”.

Analisti Enton Alibekaj zbulon lëvizjen e radhës që po përgatit Presidenti dhe ngre alarmin se, opozita e lodhur i është dorëzuar Metës, duke komentuar...

Tarifa : Mësime nga protesta e organizuar nga Presidenti

Doc, Fane S. Tarifa / Disa mendime nga vëzhgimi i protestes së organizuar e ideuar nga Presidenti i Republikës. Të protestosh është një normë dhe frymëmarrje e...

Duhen rikthyer liritë republikane

Koço Kokëdhima / Kreu i shtetit ftoi sot popullin në datë 2 mars në një protestë në bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’ kundër qeverisë së Ramës,...

Patriotizmi është Atdhedashuria i shqiptarëve këtej dhe andej Mëmëdheut!

Nga Artur Nura Personalisht besoj se para së gjithash duhet sqaruar se çfarë do të thotë realisht patriotizëm! Kjo fjalë me një koncept krejt të qartë në...

Media – Intelektualët dhe Emigracioni

Nga Prof.Doc.  Fane S.Tarifa / Lexova një thirrje të Dom Gjergj Metës dhe në mbështetje të tij desha të shtoj disa mendime. Së pari çfarë roli po luan...

Familja dhe shoqëria dhe modelet e ekranit te vogël…

NGA ARTUR NURA Fare papritur dëgjoj fëmijët që përdorin fjalë vulgare, të cilat personalisht kërkoj t’ua shmang nga fjalori i shtëpisë dhe në veçanti t’i...