Category: Opinion

Drejtësi që vret

Kico Blushi / U fol shumë këto ditë për masakrimin e një të dënuari shqiptar në një nga burgjet e Greqisë. Pak ditë më pas, një tjetër (ish) i dënuar...

Oportunizmi, ky çelës banal

Astrit Kosturi  /  Disa njerëz nuk turbullojnë as ujë dhe as nerva, janë tamam si babaxhanë dhe gjenden gjithmonë në krahun e pushtetit, gjithmonë me fituesin...

Pa “shqiptarët” do zhdukemi si popull !

Të dhënat janë një ëndërr tmerri . Dhe llogaritjet matematikore të tregojnë të ardhmen e afërt këtë elementë, vetëvrasje! Greqia, në qoftë se ka një...

Pushtetari nuk shikon më larg se interesat e tij

Astrit Kosturi  / Kush mbetet për të përmbysur këtë sistem të inkriminuar deri në palcë ? Bota me kaq “dashuri të madhe”, na sugjeron vetëm...

Emigrantët, shqiptarët pa atdhe

Astrit KOSTURI*  Emigrantët shqiptarë janë pjesa më e diskriminuar e shoqërisë sonë, edhe pse më kontribuesja në krijimin e vlerave materiale shpirtërore të...

Kur do të marrë fund loja e ndyrë me administratën?

  Nga Mustafa Nano Ndërrimi i administratës është bërë tanimë një ritual që shoqëron e pason ndërrimin e maxhorancave në pushtet. Dhe po e them qysh në...

Ortodoksia, vegël gllabërimi ndaj Shqipërisë

Roland Bademi  /  Shqipëria është përcaktuar si një nga vëndet mesdhetare, ku krishterimi depërtoi qysh në shekujt e parë. Autori i shek. VI-të z. Kosmas, i...

Ethet për mëkëmbësi

AGIM BASHA  /  Nesër, qysh herët në Tiranë do të ketë një procestjetër të rëndësishëm zgjedhor. Por, ka një dallim dukshëm të madh nga procesi zgjedhor...

Prioritetet qeverisjes PS-LSI

  Në një veprim të paprecedent në historinë e mazhorancave të reja shqiptare, dy partitë kryesore të koalicionti fitues, PS dhe LSI kanë ngritur për herë...

Kriza në Greqi: “kthen” 180 mijë shqiptarë!

OPINION / SHPETIM ZINXHIRIA   Kriza në Greqi: “kthen” 180 mijë shqiptarë! Shqiptarët e shumte te kthyer nga Greqia duhet të përballen me vështirësi të...