Category: Emigracioni

Pasaportat shqiptare në Greqi, zv/ministri Tare: Shqiptarët do pajisen me pasaportë për 15 ditë

Një lajm i mirë për shqiptarët në Greqi vjen nga zv.ministri Agron Tare, që në një interviste për News 24 ka deklaruar se shqiptaret do ta marrin pasaportën...

Greqi : Sot fjalët nuk kanë më fuqi -141 shqiptarë të humbur. (Lista)

MISSING – 30 Gushti është Dita Ndërkombëtare e të humburve apo të zhdukurve që përkujton me dhimbje këta njerëz në të gjithë botën. Fjalët nuk kanë...

Greqi : Shqiptarët qe erdhën për punë paguan 100 euro dhe u larguan pa sigurime

Një informacion i ardhur sot në mbremje nga sindikata e Imathies mësohet se punëtorët shqiptarë, të cilët erdhën dhe punuan në këtë vend sipas marrëveshjes...

Raporti/ Shqiptarët janë emigrantët që janë dëbuar më shumë nga Gjermania

Sipas të dhënave të autoriteteve gjermane, dëbimet më të shumta kryhen me Shqipërinë dhe Italinë. Ministria e Punëve të Brendshme të Gjermanisë e pranon, se...

Ambasada : Njoftim për emigrantët shqiptarë në Greqi

Ambasada e Shqipërisë në Greqi ka bërë një njoftim të rëndësishëm për emigrantët që jetojnë ne vendin fqinj. Ambasada bën të ditur se kanë mbërritur...

Emigrantët shqiptarë duhet të kenë deputetët e tyre në Kuvendin e Shqipërisë!

Dr. Vangjel Tavo / Ne jemi një vend emigrantësh. Jo vetëm mbi 40% e shqiptarëve jetojnë jashtë vendit por atyre mbi 1.1 milionë që tashmë kanë emigruan gjatë...

Zvicër / Nesër hapen shkollat e gjuhës shqipe, ja mesazhi motivues i mësuesve

Pas muajve të vështirë të shkaktuar nga pandemia COVID-19 dhe mësimit online nesër nxënësit e shkollave shqipe do ti rikthehen mësimit normal. Nëpërmjet një...

Sondazhi Ndërkombëtar: 86% e Grekëve duan dëbimin e emigrantëve të paligjshëm

Qendra e Kërkimeve Ndërkombëtare Pew kreu një studim në 18 vende mbi masat që duhen ndërmarrë kundër imigrimit të paligjshëm, me deportimin që ishte një...

Gazetari nga Greqia : Përse vrisni shqiptarët zoti kryeministër…?

Agim Basha / Lënia jashtë vendit e një numri shumë të madh qytetarësh shqiptarë, rreth 14 mijë, (bëhet fjalë, por mund të jenë edhe më shumë qytetarë),...

Shqiptarët ndalohen në kufi, Ambasada e Greqisë në Tiranë del me një njoftim dhe akuzon edhe mediat shqiptare.

Kë duhet të besojmë ato qe ne shohim në kufi apo njoftimin e ambasades së Greqisë që përgenjështron. Pas gjithë konfuzioneve në kufi të transmentuara nga...