Intervista – Zëvendësambasadori amerikan: Shqipëria është një vend ku mungon dëshira për të bërë biznes, ndërsa korrupsioni është shumë i përhapur

Intervisa nga  Rudina HOXHA Të bësh sistemin e drejtësisë të funksionojë në një mënyrë më efikase, të efektshme dhe të drejtë do të jetë kritike për të parë zhvillim ekonomik në Shqipëri”. Ky është mesazhi kryesor që zëvendësambasadori amerikan, David Muniz nënvizon fort në intervistën e tij ekskluzive për “Gazeta Shqiptare”. Diplomati amerikan thotë se, “me […]

Lexo Më Shumë

Ambasadori Italian : Shqipëria shfrytëzon burimet natyrore dhe koston e punës, por jo kapitalin

Flet z. Alberto Cutillo, ambasadori i ri italian në Shqipëri Vendet e Ballkanit Perëndimor formojnë një rajon shumë të identifikueshëm, por që ndërkohë nuk kanë të zhvilluara marrëdhëniet ekonomike dhe në disa raste ato politike, në madhësinë që duhet të ishin Në Samitin e Ballkanit Perëndimor të Tristes, që do të zhvillohet më 12 korrik, […]

Lexo Më Shumë

De Biasi flet pas largimit nga kombëtarja: Ja kur vendosa të largohem nga Shqipëria

Pas zyrtarizimit të “divorcit” me Kombëtaren shqiptare, Xhani De Biazi ka treguar edhe në mediat e vendlindjes së tij etapat që sollën këtë fund të aventurës së tij me kuqezinjtë. Në emisionin “Tutti Convocati” në “Radio 24”, ish-tekniku i kuqezinjve ka treguar për sakrificat që i është dashur të bëjë në Kombëtare, si e përjetoi […]

Lexo Më Shumë

Ta zgjidhim krizën me dialog dhe me mjete politike

Në intervistën me gazetarin Llambi Kallço në tv “Adria Net” në Durrës, drejtuesi i lëvizjes ‘Zgjidhja”, Koço Kokëdhima, propozoi që drejtuesit e partive shqiptare të mblidhen në Bruksel dhe, në bashkëpunim me zyrtarët e BE-së, të diskutojnë për reformën zgjedhore dhe datën e re të zgjedhjeve parlamentare që të zgjidhet kriza politike. Z.Kokëdhima deklaroi se […]

Lexo Më Shumë

Qeveria rrit borxhin e nuk investon

Sherefedin Shehu, ish-zëvendësministër i Financave  /  Buxheti 2014 është një plan taksash të rritura, i cili pritet të rëndojë më shumë konsumin e qytetarëve dhe do të kufizojë mundësitë e ekonomike dhe të vendeve të punës. Deficiti buxhetor është rreth 7 për qind e Produktit të Brendshëm Bruto (PBB) duke shënuar nivelin më të lartë […]

Lexo Më Shumë

Hera e dytë pas 1997, që shqiptarët investojnë masivisht në biznese kriminale

Arben MALAJ / Intervistë…Sipas jush, cilat do të jenë pasojat afatshkurtër dhe afatgjatë të mbjelljes masive të hashashit në ekonomi? Impaktet sociale dhe ekonomike të aktiviteteve kriminale janë të rënda për vendet që luftojnë për të konsoliduar funksionimin e shtetit ligjor, si parakusht për të krijuar baza të një zhvillimi që prodhon zhvillim dhe mirëqenie. […]

Lexo Më Shumë