Skandal / Mjekët i kërkuan 5 mijë euro, 35-vjeçarin e lënë pa mjekim deri sa plaga i zë krimba

Pas një aksidenti më 13/07/2023, 35 vjeçari Eduart është shtruar ne spitalin Ushtarak (Spitali i Traumës) dhe është lënë pa mjekim një javë deri sa plaga ka zenë krimba. Sipas 35-vjeçarit, ai është lënë qëllimisht pa mjekuar nga doktorët, të cilët i kanë kërkuar 5.000 euro për të kryer operacionin në këmbë. Ishte nëna e […]

Lexo Më Shumë

Zjarret në Greqi – Mitsotakis nga Brukseli: Shqetësimi i parë është jeta e njeriut. Do të jepet dëmshpërblim

Deklaratat për zjarret që kanë përfshirë Greqinë ka bërë nga Brukseli Kyriakos Mitsotakis i cili theksoi se shqetësimi i parë është mbrojtja e jetës së njerëzve, e cilësoi sot si ditën e parë të vështirë të kësaj vere. Deklaratat e Mitsotakis në detaje ” Nga Brukseli, ku jam për Bashkimin Evropian – Amerikën Latine dhe […]

Lexo Më Shumë

Shifra marramendëse: 1 miliardë euro fitime nga trafikimi i emigrantëve të Afrikës në gjashtë muajt e parë të 2023

Një zyrtar i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Tunizisë pohoi të premten se migrantët e parregullt nga Afrika Sub-Sahariane morën remitanca prej 3 miliardë dinarë (rreth 1 miliard euro) në gjysmën e parë të vitit 2023 nga vendet e tyre të origjinës. “Kjo shifër është tronditëse dhe sugjeron se Tunizia është në shënjestër”, tha presidenti […]

Lexo Më Shumë

Që raporti i KLSH-së të mos jetë thjesht një “top” për fushën e lojës politike…!

Nga Fejzo Subashi / Jo vetëm anëtaret e komisionit parlamentar, ligjvënësit, por mbarë opinioni politik, mediatik, publik dhe tërë shoqëria shqiptare u njohën me raportin e fundit të Kryetarit të KLSH-së në lidhje me funksionin dhe objektin e veprimtarisë të këtij institucioni, mbi kontrollet e kryera dhe rezultatet e dala nga to. Shifra e cila […]

Lexo Më Shumë

Moti në Greqi / Paralajmërim : Shi i dendur dhe stuhi, cilat zona do të goditen nga moti i keq

Reshjet do të shoqërohen me frekuencë të lartë rrufeje dhe breshër – Parashikimi i detajuar i motit Moti në Greqi pritet të përkeqësohet sot dhe nesër me intensitet dukurish jostabiliteti në orët e mesditës dhe pasdites, ku do të ketë reshje të dendura shiu dhe stuhi të shoqëruara me frekuencë të lartë rrufesh dhe breshër. […]

Lexo Më Shumë

Greqi / Zgjedhjet 2023: Sa parti hyjnë në Parlament dhe shanset për pavarësi – Çfarë tregon një sondazh i ri

Parlamenti shtatëpartiak dhe autonomia DEMOKRACIA E RE tregohet nga sondazhi i ri i GPO për llogari të gazetës TA NEA të ditës së sotme publikuar të shtunën më 10 qershor 2023. Sipas sondazhit të kryer në periudhën 6-8 qershor në kampionin e planifikuar prej 1000 personash, me intervista telefonike dhe online, duket se diferenca mes […]

Lexo Më Shumë

Marrëdhëniet Greqi-Kosovë: Tregimi i konflikteve dhe bashkëpunimit të mundshëm

JULI NDRIKO / Marrëdhëniet midis Greqisë dhe Kosovës kanë qenë komplekse dhe të shumëanshme. Ndonëse ka pasur shumë raste të bashkëpunimit dhe mbështetjes reciproke, ka pasur edhe sfida veçanërisht në lidhje me çështjen e pavarësisë së Kosovës. Në të vërtetë, një prej arsyeve për mosnjohjen e pavarësisë së Kosovës nga Greqia ka të bëjë me […]

Lexo Më Shumë