Category: Kryesore

Meta: Të ndalojmë largimin e të rinjve, Shqipëria e Kosova s’mund të ekzistojnë pa shqiptarë…

Presidenti Meta në Akademinë Solemne të Dioqezës Prizren-Prishtinë “Faleminderit Shqipëri”: Të jemi pranë njëri-tjetrit, duke bashkëpunuar gjithmonë e më...

Engjëll Musai: Padia e Ramës për Haradinajn tregoi nacionalizmin falco të “Rilindësve”

Nëse Aleksandër Vuçiç do të padiste kreun e Listës Serbe në Mitrovicë, nuk ka asnjë dyshim që mbarë populli serb do të ishte ngritur në protesta për të...

Inaugurohet spitali i ri i kirurgjisë në QSUT, Rama: Vepra më e madhe e ndërtuar në 90 vite

Është inauguruar reparti i ri i kirurgjisë në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë. Ky çast i  kujtoi kryeministrit se në një...

Emigracioni nuk kursen as intelektualët e lartë

Vitet e fundit është rritur interesi për të studiuar në degët e informatikës. Shifrat e INSTAT flasin për rritje të numrit të studentëve për Teknologji...

“Ka një plan për shpopullimin, kriza sponsorizohet”, deklarata alarmuese e Metës: Rrezikojmë të mbetemi as 1 milion banorë

Presidenti Ilir Meta ka deklaruar se kriza në Shqipëri është artificial dhe e sponsorizuar ndërsa ka treguar se nuk është problem i tij më i madh fati politik...

Pas termetit Diktatori “shkund” mediat, mbyllen tre faqe kritike

Që qeveria në një situatë të tillë të gjendjes së jashtëzakonshme është vendosur me shpatulla pas murit për shkak të problematikeve që paraqet situata pas...

Mitsotakis: Minoriteti në axhendën e lartë të dialogut me Shqipërinë

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis u takua sot me një delegacion të Unionit Demokratik të Minoriteteve Kombëtare Helenike – Omonia Vasili Kajos, Partisë së...

OKB: Popullsia e Shqipërisë po zvogëlohet, shkak emigracioni dhe numrit të ulët të lindjeve

Në një ditë nga vendi largohen 38 emigrantë më shumë se ato që kthehen, sipas të dhënave të fundit nga Organizata e Kombeve të Bashkuara. Mesatarish...

Rriten kërkesat për azil, Ballkani po ‘pushtohet’ nga turqit

Turqit po vërshojnë në Ballkan; Qindra qytetarë turq kanë bërë kërkesë për azil në vendet e Ballkanit që prej grushtit të dështuar të shtetit në...

Thirrje në përvjetorin e Kacifas në Vularat, 16 shoqata të minoritarëve në prezencë

Thirrje në rrjetet sociale ka bërë Babis Karathanos një politikan i djathtë dhe ish kandidat i Partisë “Nea Dhimokratia!, i njohur prej vitesh nga komuniteti...