SI TË DALLOSH HERËT SËMUNDJEN E MËLÇISË ?

Mëlçia jonë ndeshet çdo ditë me një sërë substancash, shumë prej të cilave ndikojnë negativisht në shëndetin tonë. Mëlçia është sidomos e ndjeshme ndaj alkoolit, një toksinë që jo vetëm që çon në varësi, por gjithashtu dëmton keq trupin tonë. Mëlçia jonë rëndohet nga ushqime shumë të përpunuara, ushqime të skuqura dhe ushqime të pasura […]

Lexo Më Shumë

NGA NDRYSHIMET KLIMATIKE – CILËSIA E AJRIT NË EVROPË NË GJËNDJE TË KEQE

Njerëzit me astmë, sëmundje pulmonare obstruktive kronike dhe kushte të tjera të mushkërive përballen me rreziqe edhe më të mëdha nga ndryshimet klimatike, sipas një raporti shkencor të botuar në Gazetën Evropiane të frymëmarrjes. Raporti mbledh prova se si efektet e ndryshimeve klimatike, si valët e të nxehtit, zjarret, thatësirat dhe përmbytjet, do të përkeqësojnë […]

Lexo Më Shumë

Skandal / Mjekët i kërkuan 5 mijë euro, 35-vjeçarin e lënë pa mjekim deri sa plaga i zë krimba

Pas një aksidenti më 13/07/2023, 35 vjeçari Eduart është shtruar ne spitalin Ushtarak (Spitali i Traumës) dhe është lënë pa mjekim një javë deri sa plaga ka zenë krimba. Sipas 35-vjeçarit, ai është lënë qëllimisht pa mjekuar nga doktorët, të cilët i kanë kërkuar 5.000 euro për të kryer operacionin në këmbë. Ishte nëna e […]

Lexo Më Shumë

“Covid mund të ketë dalë edhe nga laboratori”, çfarë thotë një nga shkencëtarët më të mirë kinezë?

Mundësia që virusi Covid të ketë rrjedhur nga një laborator nuk duhet të përjashtohet, ka thënë një ish-shkencëtar i lartë i qeverisë kineze për BBC News. Si kreu i Qendrës së Kinës për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC), Prof George Gao luajti një rol kyç në përgjigjen ndaj pandemisë dhe përpjekjet për të gjurmuar origjinën e […]

Lexo Më Shumë

Studim i ri amerikano-francez : Si i bëri pandemia njerëzit më pak socialë dhe të ndërgjegjshëm

Çfarë tregon një studim i ri shkencor amerikano-francez Pandemia e Covid-19 ka pasur disa efekte psikologjike në formimin e personalitetit të njerëzve, tregon një studim i ri shkencor amerikano-francez. Ndryshimet në krahasim me periudhën para pandemisë kanë të bëjnë me ekstroversionin/shoqërueshmërinë, miqësinë/bashkëpunimin, pranueshmërinë/disponueshmërinë për përvoja të reja dhe ndërgjegjshmërinë. Në të gjitha këto, shënohet një […]

Lexo Më Shumë

Ja çfarë rreziku iu kanoset nëse flini pak orë

Pasojat e mungesës së gjumit të mjaftueshëm nuk kufizohen vetëm në humorin e keq dhe funksionalitetin e reduktuar që shpesh  mendojmë se mund t’i kapërcejmë me një filxhan kafe në mëngjes. Siç shpjegon profesori i Neuroshkencës dhe Psikologjisë nga Universiteti i Kalifornisë në Berkeley, Dr. Matthew Walker, privimi i gjumit mund të ketë një ndikim […]

Lexo Më Shumë

Vendi në valë pandemie, ndryshimet buxhetore shkurtojnë me 16.5 mln euro fondet për shëndetësisë

Ndryshimi për herë të dytë brenda 7 muajsh i buxhetit të shtetit, ka shkurtuar fondet për sektorin e shëndetësisë, teksa vendi po përballet me një barrë të rëndë sëmundshmërie të krijuar edhe nga Pandemia Covid-19. Tabelat e reja buxhetore me shpenzime, sipas institucioneve tregojnë se, fondet totale të Ministrisë së Shëndetësie dhe Mbrojtjes Sociale arritën […]

Lexo Më Shumë

Kina: Virusi i ri Langya shqetëson shkencëtarët – Transmetohet nga kafsha te njeriu

Autoritetet shëndetësore në Kinë po hetojnë të dhënat për virusin e ri Langya Një tjetër virus zoonotik – virusi Langya – ka tërhequr vëmendjen e ekspertëve pasi 35 persona u gjetën të infektuar me të në Kinë. Autoritetet thanë se pacientët nuk kishin kontakt të ngushtë me njëri-tjetrin ose një histori të përbashkët ekspozimi, duke […]

Lexo Më Shumë