Demonstruesit në Leipzig dënojnë deportimet e refugjatëve Afganë

1142

Dëbimet nga Gjermania kanë rifilluar pas një moratoriumi të gjatë. Protestuesit vunë në dukje dhunën e fundit të dhunës në Kabul, duke kritikuar vendimin e qeverisë për të renditur Afganistanin si një vend të sigurt të origjinës.

Rreth 150 vetë u mblodhën të martën në aeroportin e Leipzig në shtetin lindor të Saksonisë për të protestuar për dëbimin e një numri të panjohur njerëzish nga Afganistani, kërkesat e të cilëve ishin refuzuar.

Dëbimet në Afganistan janë gjithnjë e më të diskutueshme, sepse dhuna dhe përndjekja mbeten të përhapura në skajet e vendit.

“Nuk e di kush është ulur në atë aeroplan,” tha politikani i partisë së majtë Juliane Nagel, “por edhe të burgosurit nuk duhet të ekspozohen ndaj rreziqeve”.

Në korrik, Zyra e Jashtme Federale deklaroi se në disa raste, Afganistani mund të konsiderohej një vend i sigurt i origjinës.

“Duke marrë parasysh rrethanat e çdo rasti individual”, tha zyra në një deklaratë, “deportimi në rajone të caktuara është përgjegjës dhe i mundshëm”.

Megjithatë, vetëm në javët e fundit, një seri sulmesh në kryeqytetin Kabul vranë rreth 250 civilë dhe forca të sigurisë.

Ministri i Brendshëm i Saksonisë Markus Ulbig ishte i bindur se deportimet ishin një hap i domosdoshëm. Ulbig, një anëtare e Kristian Demokratëve të Kancelares Angela Merkel (CDU), tha për agjencinë e shtypit gjermane DPA se “kushdo që është gjetur se nuk ka të drejtë të mbetet këtu pas përfundimit të një procedure të azilit dhe duke kaluar nëpër të gjitha kanalet e duhura qeveritare duhet të largohet nga vendi ynë . “

Gjatë verës së hemisferës veriore, deportimet në Afganistan rifilluan pas një moratoriumi të gjatë të vënë në vend pas një sulmi të dhjetorit 2016 në Kabul që la 150 të vdekur pranë ambasadës gjermane.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: