Ndëshkimi në burgjet e Greqisë : 5 vrasës që “u vetëvranë” në qeli, midis tyre dhe një shqiptar (VIDEO, FOTO)

448

Vrasësit: Vetëvrasjet në burgje përbëjnë numrin më të madh të vdekjeve në mesin e të burgosurve.

Në Greqi kemi të paktën pesë raste kur pesë vrasës “i dhanë fund jetës” në qeli. Midis tyre dy  janë shtetas grekë, shqiptar, rumun dhe polak. Janë këto vrasje që shkruan historinë më tronditëse  për krimet e kryera 1994-1997, por edhe për vetvrasjet e tyre.

Pesë vrasës që u vetëvranë brenda në qeli
Krimi në Kypseli: 33-vjeçari polak u vetëvra
Ngjarja më e fundit ka të bëjë me 33-vjeçarin polak, i cili ka rrëfyer vrasjen e djalit 7-vjeçar të partneres së tij brenda shtëpisë së tyre në Kypseli. Burri që mbahej në burgjet e Korfuzit është gjetur i vdekur brenda qelisë. Sipas Corfutvnews, ai vendosi një copë llamarine në një hekur shtrati dhe i dha fund jetës.

 

Rasti i Manol Douri 


Manoli  Douri u dënua për përdhunimin dhe vrasjen e djalit të tij, Nikos. Gjatë transferimit të tij në burgjet e Tripolit, në IEVP shpërthyen trazira, ku të paraburgosurit kërcënuan se nëse do të transferohej atje, do t’i vinin flakën burgut. Ai u transferua në burgjet e rezikshme të Korfuzit, por gjatë transferimit u përdhunua dhe ra viktimë e një rrahjeje të egër. Në imazhet e para me mbërritjen e tij, pamjet ku Douri deformohet nga goditjet. Ai ndryshon vazhdimisht burgjet, por sjellja e të burgosurve është e njëjtë kudo. Pas 2.5 vitesh ai vetëvritet me një kabllo TV.

Vrasësi serial Antonis Daglis 
Antonis Daglis ishte një vrasës serial, i cili u dënua me 13 burgime të përjetshme dhe 25 vjet burg për tre vrasje të grave, gjashtë tentativë vrasje, dhjetë grabitje, përdhunime  etj.

Në tetor të vitit 1995, pranë tollonave të Traganës u gjet trupi i gjymtuar i një gruaje, e cila përfundimisht rezultoi se i përkiste një prostitute 26-vjeçare. Në Krishtlindje të të njëjtit vit, një tjetër prostitutë 26-vjeçare u gjet e vrarë në një rrugë të Votanikos. Më pas prostituta të tjera raportuan në polici se ishin sulmuar gjatë kësaj kohe nga një burrë që po ngiste një furgon të bardhë. Nga përshkrimet, policia doli me 22-vjeçarin Antonis Daglis, i cili u arrestua më 21 janar 1996. Daglis rrëfeu dy vrasjet dhe gjithashtu një të tretë, një prostitutë tjetër, të cilën e kishte vrarë në vitin 1993, një vrasje që. nuk ishte i njohur për policinë. Ai ka rrëfyer edhe 8 vrasje të mbetura në tentativë.

Më 23 janar 1997 u dënua me 13 vite burg dhe 25 vite burg. Douglis u vetëvra më 2 gusht 1997. Ai u gjet i varur në qelinë 33 të Degës së Psikiatrisë të Burgut Gjyqësor Korydallos. Varet edhe i paraburgosuri i tij G. Makridis.

Dimitris Vakrinos: Ai u var para se të behej gjyqi
Dimitris Bakrinos ka rrëfyer vrasjen gjakftohtë të pesë personave dhe tentativën për vrasjen e shtatë të tjerëve, në periudhën 1987–1996. Ai u cilësua si “vrasësi me përkrenare”, pasi qëllonte me kaskën e motoçiklistit. I arrestuar në prill të vitit 1997, ai u mbajt në paraburgim në burgun e Korydallos, ku u gjet i vdekur, i varur në lidhëset e këpucëve në një tub të banjave të burgut, përpara gjyqit.

39-vjeçari rumun u vetëvra në qeli
Në mesin e dhjetorit ’21, një rumun që kishte çimentuar gruan e tij në Qiparisia kreu vetëvrasje në qelinë e tij në burgun e Nafplios. 39-vjeçari është vetëvrarë me çarçafin, ndërsa pak kohë më parë ishte sulmuar egërsisht. Avokati i 39-vjeçarit në një postim, pas njoftimit të lajmit, ka thënë:“Siç më kishte rrëfyer, i ka kushtuar që mediat që kanë shfaqur foton e tij kanë zbritur që në fillim fajin e tij pa ruajtur as më të voglën rezervë për trajtimin e tij të përgjithshëm procedural dhe faktin që ai u sulmua nga një grup dhe u rrah dy herë, duke u dënuar vetë si i burgosur”.

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: