Rama: Vetting-u, kthesë historike për Shqipërinë

1048

Gjatë një takimi me fermerët në Manëz, kryeministri Edi Rama e ka vënë theksin tek reforma në drejtësi. Ai deklaroi se më në fund u arrit qëllimi për votimin e Vetting-ut, një arritje të cilën ai e cilësoi si historike për vendin.

“Vetting-u nuk fillonte për shkak se Partia Demokratike kishte ikur nga Parlamenti dhe natyrisht që rifillimi i jetës parlamentare dhe zhbllokimi i Vetting-ut do të fillonte nga kthimi i PD-së, që me 50 përqindëshin e vetë e kishte bllokuar procesin”, ka thënë Rama.

Kreu i qeverisë është shprehur se, “vetëm kur pallati i drejtësisë të pastrohet nga prokurorët dhe gjyqtarët e korruptuar do të fillojë drejtësia e re, para të cilës do të jenë të gjithë të barabartë e ku të gjithë do të marrin dënimin e merituar”.

“Sot Shqipëria është më e mirë se ç’ishte dje në mëngjes, është më dinjitoze në sytë e partnerëve sepse kjo që arritëm ishte një marrëveshje për shqiptarët. Një marrëveshje pas të cilës askush nuk mund të thotë jo doli kështu, jo doli ashtu”, ka thënë kryeministri Rama.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: