redaksi focusnews

“Monitor” për shpopullimin e Shqipërisë: Po ikiiin!!! A ka veshë për t’i dëgjuar?

Shqipëria është futur në tunel dhe drita në fund të tij nuk duket. Madje, mund të jetë shumë larg. Për shkak të emigracionit të lartë në numër, i...

Eurostat: 19,000 shqiptarë kërkuan azil në BE në vitin 2018

Instituti Europian i Statistikave ende nuk ka publikuar asnjë të dhënë në lidhje me aplikimet për azil në vendet e BE-së për vitin 2019. Sa i përket vitit të...

Turqia ndaj BE-së: Nëse e hapim kufirin për emigrantët, nuk do ta përballoni as gjashtë muaj

Ankara paralajmëron – “Nuk është e mjaftueshme për të goditur Turqinë me një dënim në anën e pasme” Ministri i Brendshëm turk...

Greqi / Zhduket vajza 17-vjeçare shqiptare

Një vajzë 17-vjeçare, me origjinë shqiptare, është zhdukur për disa ditë nga qyteti Iraklio të rajonit të Kretës. Gjurmët e saj u zhdukën më 19 korrik nën...

Greqi / Vdes ne spital i burgosuri që ishte plagosur gjatë përleshjes

Një i burgosur e la frymën e tij të fundit sot pas një lëndimi të rëndë që pati gjatë një sulmi në burgjet e Agia Chania të shtunën e kaluar. Sipas një...

Sizmologu Tselentis: Në Athinë presim një tërmet 30 herë më të madh

“Ne kemi një gjigandë pranë nesh. Alkyonides. Në një moment, ata do të shpërthejnë, dhe pastaj mjerim, “tha Tchelentis. Drejtori i Institutit...

Salvini për Emigracionin: Franca dhe Gjermania nuk mund të vendosin vetë

Franca dhe Gjermania nuk mund të vendosë vetëm në politikën e imigracionit “, duke injoruar kërkesat e vendeve më të ekspozuara” për këtë problem,...

Greqi / Pushimet pranë detit, gjashtë të mbytur brenda pak orësh

Të dhënat  e fundit të mbytjes në Greqi janë shokuese, pasi vetëm sot në qytetet Volos, Preveza, Isthmia, Vouliagmeni dhe Kavalla, brenda disa orëve vdiqën...

Kryeministri nuk ndalet: Zero tolerancë!

Kryeministri Edi Rama u është drejtuar këtë mesditë me një tjetër mesazh bizneseve në vend. Rama ka publikuar disa foto nga aksioni kundër informalitetit, teksa...

Greqi/Përplasje mes të burgosurve shqiptarë dhe pakistanez, tre të plagosur dërgohen ne spital

Përplasja midis të burgosurve shqiptarë dhe pakistanezë ka filluar në mesditën e së shtunës në burgun e Hanias, ku gjatë përleshjes në orën e ngrënies pati...