Tërmet 4.5 Rihter në Greqi

Greqi

Një tërmet 4.5 Rihter, sipas Institutit Gjeodinamik, ka ndodhur në orën 11:38 në Evia.

Epiqendra e tërmetit ishte në një distancë prej pesë kilometrash nga Zarakes Evia dhe 60 kilometra nga Athina. Lëkundjet janë ndjerë edhe në Athinë dhe thellësia fokale është gjetur në dhjetë kilometra.

Një pasgoditje me magnitudë 3.4 u pasua në orën 12:06.

“Ky është një çarrje që kishte prodhuar edhe një sekuencë sizmike në muajt nëntor – dhjetor në rajon”, thotë presidenti i OASP, profesor Efthymis Lekkas, lidhur me lëkundjen sizmike.

Siç thekson zoti Lekkas, sipas një hetimi të parë nuk ka raportime për dëme në zonë. “Tërmeti është ndjerë veçanërisht në zonat e Athinës dhe veçanërisht në periferitë veriore. Duhet të monitorojmë evolucionin e fenomenit, por nuk mendoj se kemi ndonjë problem të veçantë me një tërmet shumë më të madh”, shtoi ai.