Category: Emigracioni

Shqiptaret vdesin ne burgjet e Greqise…Rama vizitë me sulltanin e Turqisë, ambasadorja jetë lluksi me paret taksëpaguesit

Bilanci tragjik me 17 shqiptarë të vdekur në 19 muajt e fundit…asnjë hetim nga askush…! 9-të të vrarë në burgjet e Greqisë për 2019, vdekje të...

Mitsotakis mesazh për migrantët: Ata që nuk kanë të drejtë për azil të kthehen

Kyriakos Mitsotakis, kreu i partisë Demokracia e Re e qendrës së djathtë, fitoi zgjedhjet e përgjithshme të dielën më 7 korrik, me 39.9 përqind të votave...

Greqi / Kur do të flasë drejtësia për vrasjen e Erionit 14-vjeçar, por përse hesht shteti shqiptar?

Erion Qosja nga lagja Sarra e qytetit të Elbasanit u vra nga polici në Greqi me arsyen se ishte shqiptar. Por sa do vite të kalojnë Erioni do të mbetet hero i...

519 emigrantë të vdekur në Mesdhe që nga fillimi i vitit 2019

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Migracionin ka raportuar se të paktën 519 emigrantë kanë vdekur në Mesdhe që nga fillimi i vitit 2019. Më shumë se gjysma e...

Emigracioni : Ja ku është përqindja më e madhe e të huajve të regjistruar !

Në terma absolutë, numri më i madh i të huajve që jetojnë në Shtetet Anëtare të BE më 1 janar 2017 janë regjistruar në Gjermani (9.2 milionë), Mbretëria e...

Euractiv: BE ka nevojë për një strategji të re për sigurinë e Mesdheut

Kërcënimet në rajonin mesdhetar dhe tensionet në rritje midis Romës dhe Parisit kërcënojnë rolin gjeostrategjik të Italisë në mbrojtjen evropiane dhe globale...

Greqi/ Balla në Selanik takim me emigrantët e PS, asnjë fjalë për problemet e tyre, Partia mbi të gjitha

Edhe këtë radhë ata 100-200 emigrantët qe ndodheshin ne sallë ulën kokën në një kohë kur duhej të ngriheshin dhe të diskutonin edhe për problemet e tyre....

Në Mesdhe: Mbi 1.150 emigrantë të vdekur në një vit, 519 të vdekur që nga fillimi I vitit 2019

Një vit pasi Italia njoftoi se po i mbyllte portet e saj për anijet humanitare të shpëtimit, të paktën 1,151 burra, gra dhe fëmijë janë raportuar të vdekur,...

11.649 shqiptarë mbeten “dyerve” të Europës, 8% më shumë se një vit më parë

Azilkërkuesit nga Shqipëria vijojnë të trokasin në dyert e vendeve të Bashkimit Europian. Të dhënat më të fundit të zyrës europiane për mbështetjen e...

Marrëveshja me Frontex hyn nesër në fuqi, BE: Shqipëria, vendi i parë jo anëtar me një marrëveshje të tillë

ATSH/- Marrëveshja për menaxhimin e përbashkët të kufirit mes Shqipërisë dhe Bashkimit Europian hyn në fuqi nesër. Këshilli i Bashkimit Europian njoftoi hyrjen...