Category: Kryesore

Eurostat : Shqiptarët ne vend te pare pa dokumente në BE

Hera e fundit që shqiptarët renditeshin të parët në Bashkimin Europian, për numrin e kombësive të kapura me qëndrim të paligjshëm, në një prej vendeve të...

Zona Shengen : Çfarë duhet të dini!

Evropa i detyrohet kufijve të saj të hapur ndaj Marrëveshjes së Shengenit, e cila lejon bashkëpunimin dhe udhëtimin falas nëpër 22 nga 28 vendet anëtare të BE....

Shqiperia “JO” per qendrat e paraburgimit te refugjateve jashtë BE

Shqipëria, Tunizia, Algjeria dhe Maroku Egjipti, reagojnë negativisht ndaj propozimeve të BE, njoftojne mediat greke. Përkundër faktit se në javët e para të...

157 mijë shqiptarë kanë kërkuar azil në BE, renditemi pas shteteve në luftë

Shqipëria renditet e shtata në botë për numrin e azilkërkuesve në Bashkimin Evropian në vitin 2017, pas shteteve që i ikin luftës, si Siria, Iraku, Afganistani,...

Ne Detin Mesdhe 34,361 viktima në 25 vjet

Vdekjet e emigrantëve janë bërë dicka e zakonshme në lajme, me mbytjen e refugjatëve që përpiqen të kalojnë Detin Mesdhe duke bërë tituj pothuajse çdo...

600 mijë emigrantë në Shqipëri? Pandeli Majko “kërcënon” Brukselin: Mos hajdeni fare, jeni miq të refuzuar…

Në Shqipëri ka shpërthyer debati në lidhje me mundësinë që Shqipëria të pranojë emigrantë nga vendet e luftës, ndërsa shifra që lakohet  është rreth 600...

Frontex: Shumica e emigrantëve kane ardhur në Greqi që nga fillimi i vitit

Të dhënat për pesë muajt e parë të vitit – 70% ranë aplikimet për azil në Gjermani në vitin 2017 70% e kërkesave për azil ra në Gjermani në 2017,...

Plani i BE-së për Shqipërinë, ja çfarë do të bëhet me refugjatët

Problemet serioze me refugjatët mund të vërshojnë edhe Ballkanin. Një ndër vendet më të prekura mund të jetë edhe Shqipëria. Ministri kroat i Punëve të...

Llogaridhenesit ne Greqi, bejne rolin e gansterit me emigrantet

Llogaridhenia e qeverise ne Greqi : Drejtori i ALUIZNI-t i Sarandës, Marjel Murati, ne rolin e gansterit te PS ne takimin me emigrantet… Qeveria nepermjet deputeteve...

Qeveria shqiptare per keto duhet te jape llogaridhenie emigranteve ne Greqi

Takim me emigrantet e kryeson si gjithmone ministri Damian Gjiknuri Nga nje lajmerim mesojme se diten e diel me 17 qershor ne Hotel TITANIA ( rruga Panepistimiu 52)...