Category: Kulture

Zbulohet Piktura “Veshja Shqiptare” e Bajronit

Portreti i Lordit Bajroni, i vitit 1814, nga Thomas Phillips, një nga veprat e zgjedhura nga Simon Schama për ekspozitën |Foto: Government Art Collection Portreti i...

Kompozitori Thoma Simaku fiton çmimin 10 mijë euro në konkursin e Varshavës

  Mes 160 veprave të autorëve nga 37 vende të botës, është shpallur fitues krijimi i kompozitorit shqiptar me banim në Angli, Thoma Simaku. Bëhet fjalë...

Shqiptari i rrëmben trofeun gjermanisë për greqinë

Nga data 16-20 prill të 2013 në qytetin e Dresdenit të gjermanisë është zhvilluar Festivali i 25 Ndërkombëtar i Filmit me Metrazh të Shkurtër (Filmfest...

“Uragani” Elhaida Dani në The Voice of Italy

Kur hyri në skenë ndoshta shumë telespektatorë dhe vetë juria nuk patën menduar se vajza 19-vjeçare nga Shkodra do të qe një e papritur kaq e madhe për...

Historia e vërtetë e “Argo-s ”

Zelanda e Re është zyrtarisht kundër filmit të Ben Affleck. Parlamenti i këtij shteti ka votuar unanimisht nëpërmjet një mocioni, për prezantim të...

Jeta e Depardieu në Rusi

Prej pak muajsh, aktori i famshëm francez, Gerard Depardieu s’është më vetëm francez…të paktën në letra. 64-vjeçari mori nga vetë presidenti Putin...

Ronela Hajati dhe Elgit Doda vijnë me këngën “Malagata”

Të gjithë ata që e kanë dëgjuar, thonë se ai do të jetë hiti i kësaj vere. Pas disa bashkëpunimeve shumë të suksesshme me njëri-tjetrin, ku si më të...

Ansambli Kombëtar premton rikthimin e koreografisë së Panajot Kanaçit dhe Agron Aliajt.

Kalendar i pasur artistik me në qendër rikthimin e koreografisë së Panajot Kanaçit dhe Agron Aliajt. Ky është premtimi i Ansamblit  Kombëtar të Këngëve dhe...

Muzika etnofolk e popujve ballkanikë, në koncertin e Ansamblit Kombëtar

Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve Popullore nesër do të përcjellë në skenë një koncert që jo vetëm do të përmbajë krijimtarinë më të mirë...

Stadiumi “Qemal Stafa” nuk shembet, hyn në mes politika

Të gjithë prisnim nisjen e procedurave për shembjen e stadiumit kombëtar “Qemal Stafa” dhe ringritjen aty të një impianti të ri kombëtar të futbollit, një...