Category: Opinion

Te ndalim politikat diletante dhe spekullative (Refleksione per politikat aktuale ne Shqiperi )

Prof.Doc. Fane. S. Tarifa/ Duke ndjekur propaganden aktuale tejet te politizuar, duke pare deklarimet e bujeshme nga te dy krahet e politikes shtroj pyetjen ; Si ka...

Protesta / Mashtrimet ne politike dhe ballafaqimet me shqetesimet e popullit !

Prof.Doc. Fane S.Tarifa  / Le te protestojme por kur, ku dhe kryesorja perse ? A e vlen te vazhdojme te jemi vegel, loder ne duart e politikaneve vetem e vetem per...

Reagon Aleksander Çipa: Mjaft përdorimit të gazetarëve si struktura parapolitike! Sfakianakis, një “Pleh” nacionalist

Gazetari Aleksandër Çipa, i cilëson përdorimin e gazetarët për politikën e ditës si të gabuar dhe u bën thirrje opinionistëve që të sjellin me balancë...

Një vit pas 17 Majit, Koka: Basha doli nga marrëveshja me Ramën si një pazarxhi i rëndomtë

Një vit pas marrëveshjes së 17 Majit, çpo ndodh sot me PD-në, PS-në dhe LSI-në. A gaboi Lulzim Basha kur u fut për të bërë marrëveshje me Edi Ramën? Kjo ka...

Edi, mos i fry zjarrit të luftës civile në Shqipëri…!

Nga Artur ZHEJI  / Shqipëria nuk është prej shumë kohësh, një vend i lumtur për shumicën e shqiptarëve. Ka patur një vazhdimësi dramatike qeverisjesh dhe...

Shën Gjergji, festa që i tejkalon ngjyrimet fetare

Azem Parllaku / Dita e Shën Gjergjit, sipas kalendarit Gregorian festohet më 6 maj, ndërsa sipas kalendarit Julian festohet më 23 prill. Dita e Shën Gjergjit...

Politika naive e Ramës në marredhëniet me SHBA

Kur, Hillary Clinton, si Sekretare e Shtetit Amerikan mbajti një fjalim në Kuvendin e Shqipërisë, rikonfirmoi një qëndrim të palëkundur të SHBA-së në...

Për një udhëheqje nga populli për popullin

Nga Azem Parllaku / Kapja e shtetit nga oligarkët e politikës dhe të biznesit ka krijuar një sistem vicioz në Shqipëri. Gjendja në të cilën ndodhet Shqipëria,...

Koço Kokëdhima: Bajlozët politikë ia kanë marrë frymën vendit

Kryetari i partisë “ZGJIDHJA” Koço Kokëdhima i ftuar në televizionin ABC News, në një intervistë me gazetaren Juli Xhokaxhi foli në lidhje me...

Politika mbushi kupën, në Kukës nisi derdhja

  Nga Azem Parllaku/ Kur ende nuk kishin kaluar 24 orë nga koha kur ministri i Finacave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, zhvilloi një takim me dyer të mbyllura me...