Category: Opinion

E ardhmja: Shishtaveci, Novosej dhe Topojani, një pol turistik dhe zhvillimi ekonomik

Nga Azem Parllaku / Perspektiva e ardhshme përmes turizmit malor është një prej mundësive të zhvillimit të zonës që përfshin njësitë administrative...

Koco Kokedhima: Çështja Çame dhe kufijtë tanë janë të patjetërsueshëm

Në një konferencë për shtyp, ministri i jashtëm grek, Nikos Kotzias, u ankua se qenkan bllokuar negociatat me Shqipërinë për shkak të kontradiktave mes...

Koço Kokëdhima: Rruga e Kombit, qeveria dhe PD tradhtojnë popullin

Turp! Nga Miloti deri në Kukës qeveria ka rreshtuar policinë. Forcat speciale janë vendosur në çdo karburant, si dhe në hyrje e në dalje të tunelit të...

Abilekaj: Mbreteroi erresira, po tani? Hapni radiot, dëgjoni Zërin e Amerikës!

Është dita më e zezë për televizionet dhe teleshikuesit. Duhet të ishte ditë historike shkëputja përfundimtare nga transmetimet analoge në dixhitale, por...

Kokedhima: Qeveria punon kundër popullit, i kthehet planit për 600 mijë refugjatë

KRYETARI I PARTISË “ZGJIDHJA” DENONCON PLANIN E QEVERISË PËR TA KTHYER VENDIN NË NJË MEGAKAMP EMIGRANTËSH Sipas Kokëdhimës, kryeministri është përgjegjës...

Sot 30-vjet nga varja e antienveristit dhe poetit Havzi Nela

Nga Azem Parllaku  / Havzi Nela, mësuesi e poeti kryengritës kuksian, përmbyll kalvarin e gjatë të persekutimit të shumë intelektualëve përgjatë viteve të...

Eurobarometri, 34% shqiptarë të papunë, shpresa tek BE

Nga Neritan Gjergo  /  Qeveria shqiptare i ka mëshuar këtë vit punësimit, si një faktor për rritjen ekonomike, por edhe cilësisë së jetës. Me deklarata...

Kthimi i ligjit për Teatrin, Abilekaj: Brohoritjet për fitore janë të parakohshme, reagimi i Veliajt inatçor

Gazetari Enton Abilekaj i  ftuar në Fax News u shpreh se veprimi i presidentit Meta për të mos dekretuar ligjin pritej. Por sipas tij brohoritjet për fitore janë...

”Gazi i Botës”, Bledian Koka reagon ashpër pas peticionit për prishjen e Teatrit: Paja një lolo i konfirmuar i oborrit…

Pak minuta më parë është publikuar peticioni i 54 artistëve që kërkojnë nga presidenti Meta dekretimin e ligjit të Teatrit, dhe hapjen e rrugës për ndërtimin...

Artur Nura : Dy standardet e Himarës turistike sipas eksperiencës time!

Kete vit kalova një jave pushime familjare ne bregun e Himarës dhe siç na është bere zakon tashme plazhi ne Jug, behet duke ndërruar plazhet e shumte çdo dite...