Category: Opinion

Fat i ndryshëm për vajza me bukuri të njëjtë…

Nga Artur Nura / Një foto e publikuar në hapësirën e znj. Sevim Arbana, aktiviste për të Drejtat Themelore të Njeriut, në sitin shumë popullor të FaceBook-ut...

Engjëll Musai: Padia e Ramës për Haradinajn tregoi nacionalizmin falco të “Rilindësve”

Nëse Aleksandër Vuçiç do të padiste kreun e Listës Serbe në Mitrovicë, nuk ka asnjë dyshim që mbarë populli serb do të ishte ngritur në protesta për të...

Prof. Dr. Arben Malaj: Përgjegjësia për të shmangur një krizë të re globale, mund të ndalë përshkallëzimin e konfliktit SHBA- Iran

Konflikti ushtarak midis SHBA dhe Irak, i përshkallëzuar nga vrasja e gjeneralit iranian Qassem Soleimani ka nxitur analiza dhe parashikime lidhur me zhvillimet e...

Tarifa : A i mbron shteti të drejtat e njeriut…?

Fane S.Tarifa / Me një retrospektive vëzhgimi të situatës sonë dhe duke rikujtuar realitetet historike, sipas opinionit tim se: Shteti ka qënë dhe është vegël...

Katër pushtetet në emër të popullit, që “minojnë” sistemin politik…!

OPINION nga Prof. Fane Tarifa / Këto pushtete përbëhen nga njerëz që dalin nga gjiri ynë, pra nuk na kanë ardhur nga jashtë, prandaj të keqen duhet në radhë...

Peza: Ursula von der Leyen, gruaja e parë në krye të KE

Ermri i saj ka nisur të bëhet familjar për mediat ndërkombëtare, kohët e fundit. Ajo u zgjodh sot Presidente e Komisionit Evropian, duke zëvendësuar Jean-Claude...

Adriatik Dosti : Një “JO” të fuqishme 30 Qershorit….

Problemi me i madh i Shqiperise e i shqiptareve nuk mendoj se eshte thjesht 30 qershori dhe votimet e pa ligjeshme e antikushtetuese te cilat partia ne fuqi e ne pushtet...

Shërim përmes lirisë pozitive, kjo na duhet ne shqiptarëve

Nga Azem Parllaku / Frika dhe interesi, janë dy forca që i bashkojnë njerëzit. Qytetarët e Shqipërisë, janë vetë ata që vendosin se, cili është interesi i...

Çelja e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe lidershipi i prapambetur i Shqipërisë

Nga Arben MALAJ / Maqedonia e Veriut e meriton celjen e negociatave. Zaev dhe Tzipras arriten nje marreveshje historike, e cila hoqi veton greke dhjetra vjecare dhe I...

Desada Metaj: Është koha e Edi Ramës për të zgjedhur,nëse nuk e kap momentin, për të vendosin të tjerët.

Edi Rama ja doli ta shndërrojë datën 30 qershor në një ditë dasie të madhe për shqiptarët. Nga sot, të majtë e të djathtë, të painteresuar për politikën...