Arritje historike: Kina në anën e errët të hënës

863

Anija, e cila u nis më 7 dhjetor me një raketë Long Mars-3B, e projektuar për të studiuar anën e errët të Hënës, e cila është përgjithmonë e padukshme nga Toka, përfshin një karrem statik dhe një rover të vogël, ndërsa shumë nga shkencëtarët instrumentet e tij janë të ndërtimit europian.

Kina regjistroi një arritje historike hapësinore, pasi u bë vendi i parë që “prek” anën e errët të hënës, ku anija robotike Chang’e ishte e tëri.

Deri më sot, të gjitha misionet amerikane dhe sovjetike-ruse kanë qenë në anën “e përparme”, të ndritshme. Asnjëherë më parë asnjë anije apo astronaut nuk u përpoq të “shtyjë” të ashtuquajturën anën e errët, “Luna Incognita”, e cila nuk është me të vërtetë e errët, pasi merr dritën e Diellit kur hëna është midis Tokës dhe nënës yllin tonë. Përjashtimi i vetëm ishte 1962, kur NASA Ranger 4 u rrëzua në anën e “prapme” të Hënës

Agjencia Kombëtare Hapësinore e Kinës (CNSA) filloi programin e saj hapësinor për Hënë me një vonesë prej rreth tre dekadash pasi Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Sovjetik pushuan misionet e tyre (Apollo dhe Luna respektivisht). Anija e parë kineze Chang’e-1 (e emëruar pas perëndeshës së lashtë kineze të hënës) u nis në vitin 2007 dhe pasi u orbitalizua dhe hartë e Hënës, u rrëzua mbi të në vitin 2009. U pasua nga  Chang’e-2 në vitin 2010, i cili gjithashtu po orbiti satelitin dhe më pas u dërgua në thellësitë e hapësirës.

Në vitin 2013, Chang’e-3 ishte anija e parë që u kontaktua pas sovranitetit Luna-24 në vitin 1976. Për herë të parë, një rover i vogël kinez, Yutu, ishte i pajisur me një radar që ishte në gjendje të studionte jo vetëm sipërfaqen, por edhe nëntokën e hënës. Chang’e-4, i projektuar sipas standardeve , do të bazohet në komunikimet e tij me Tokën në satelitin kinez të ritransmetimit Queqiao që ka një antenë parabolike 4.2 metra. Është nisur këtë maj dhe është në rrugën e duhur, 64.000 kilometra nga pjesa e pasme e hënës, në mënyrë që të mund të shohë si anën e errët të Hënës dhe planetin tonë në të njëjtën kohë.

Radar ruver mund të shoh në thellësi deri në 100 metra poshtë sipërfaqes hënore. Anija gjithashtu ka tre kamera dhe një sërë instrumentesh shkencore (disa prej prodhimeve evropiane), të tillë si një analizues i hënës, një analizues elektrik fushë, një sizmograf hënor etj. Ajo do të mbajë gjithashtu një eksperiment të 28 universiteteve kineze, domethënë një mini “biosferë hënore”, një sferë alumini prej 3 kilogramësh që përmban ujë, lëndë ushqyese dhe ajër, në të cilën do të mbillen farat e patateve dhe bimëve të tjera. Eksperimenti do të jetë një “pilot” për planet e ardhshme për të krijuar një bazë kineze hënore dhe për ta ushqyer atë me prodhimet bujqësore hënore. Programi hënor kinez do të vazhdojë me misionin Chang’e-5, i dyti në anën “të ndritshme”, që mbart mostrat deri në dy kilogramë peshë nga toka dhe nëntoka e hënës dhe është planifikuar të lansohet kah fundi i vitit 2019. Misioni tjetër i Chang’e 6 do të sjellë një mostër edhe më të madhe. Qëllimi përfundimtar i Kinës është të dërgojë astronautët në hënë deri në fund të viteve 2030. Vendi nuk ka vetëm interes shkencor në Hënë, por e konsideron atë një faktor të rëndësishëm strategjik në strategjinë më të gjerë për t’u bërë superfuqi e re globale.

Evropa, Rusia, India (fillimi i hënorës Chandrayaan 2 në fillim të 2019) dhe Japonia gjithashtu kanë plane për hënën, qoftë vetë ose në kuadrin e bashkëpunimit ndërkombëtar. Pyetja e madhe rreth “gjeopolitikës hënore” është nëse do të ketë konkurrencë hapësinore apo bashkëpunim midis vendeve.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: