Category: Lajme

Milano: Codid-19 vret gjashtë herë më shumë sesa bombardimet e Luftës së Dytë Botërore

“Në Milano dhe në të gjithë Lombardinë,coronavirusi shkaktoi gjashtë herë më shumë vdekje sesa Lufta e Dytë Botërore, nga bombardimet e popullatës...

Gjermani : 4,045 vdekje – 137,642 infeksione dhe 77,000 njerëz të shëruar

Ky është bilanci në këtë vend deri në mbrëmjen e sotme të orës 8.30 me 137,642 infeksione të konfirmuara , 4,045 vdekje dhe rreth 77,000 njerëz të shëruar...

Gjermani: 45 të burgosur u liruan nga paraburgimi për shkak të COVID-19

Sipas një raporti nga “Stuttgarter Nachrichten” , 45 të arrestuarit u lanë të lirë nga paraburgimi Pforzheim ( Baden-Württemberg ) në pritje të...

Kina vonoi njoftimin e pandemisë për gjashtë ditë…

Sidoqoftë, njoftimi zyrtar u bë nga Presidenti Xi Jinping në 20 Janar, kur 3000 të tjerë u infektuan nga virusi. Kina ishte në dijeni të seriozitetit të krizës...

Indi/ Instituti Kerala hap testin me kosto të ulët “Covid-19” që jep rezultate në 2 orë

Procesi nga marrja e mostrave deri në marrjen e rezultateve do të zgjasë më pak se dy orë dhe koha e zbulimit është vetëm 10 minuta. Deri në 30 mostra mund të...

Qeveria Federale miraton programin e ri të kredisë për kompanitë e mesme

Qeveria gjermane ka vendosur të sigurojë mbështetje shtesë për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme në krizën e Coronavirusit. Me një program të ri kredie,...

COVID-19 : Në Botë janë regjistruar 69,000 vdekje – 1.27 milion raste të konfirmuara

Në të gjithë botën ka mbi 1.27 milion raste të konfirmuara dhe më shumë se 69,000 vdekje, por edhe pak nën 263,000 shërime. Ndërkohë, SH.B.A. po thyen rekorde...

MJEKËT GJERMANË LEJOHEN TË PËRDORIN ILAÇET PËR EBOLA KUNDËR COVID-19.

Berlin – Për të bllokuar shumëzimin e koronavirusit në qelizat e infektuara, në klinikat e Berlinit lejohet të përdorin ilaçin e Ebola...

COVID / ITALI : 87 mjekë kanë humbur jetën, sipas shifrave zyrtare.

Janë shifra zyrtare të publikuara mbrëmë, në të njëjtën kohë, drejtori i Agjencisë Italiane të Ilaçeve, Nicola Magrini, u diagnostikua dje me virusin. Duke...

Gardhi në kufirin Gjermani Zvicër : Çiftet takohen dhe puthen në distancë

Dhjetra njerëz takohen në kufi. Një tjetër gardh është vendosur nga ana e Zvicrës, tha një të shtunë një zëdhënës i policisë federale. Tani ekzistojnë dy...