Greqi / Cikloni “Zorba”: Autoritet largojnë refugjatët për në ishuj

790

100 refugjatët e parë u larguan nga Moria dhe arritën të shtunën në mëngjes në portin e Kavallës

Lëvizja e mijëra refugjatëve për shkak të motit të keq po studiohet në  ishujt. Lëvizjen do të marrë përsipër, nëse është e nevojshme, ushtria, ka deklaruar sot per televizionin SKAI prefektja  Rajonal i Egjeut Verior zonja Christiana Kalogirou

Cikloni  “Zorba”, që është duke u shfaqur në Greqi që nga e shtuna e mëngjesit, kërcënon edhe më të prekshmit: refugjatët që jetojnë në kampe të rastësishme në ishujt e Egjeut Lindor.

Kështu, Autoritetet në rajonin e Egjeut të Veriut vendosën të lëvizin 4.500 refugjatë dhe emigrantë të cilët jetojnë në skena në Moria, Lesvos, në zona të sigurta nëse është e nevojshme për shkak të motit të keq. Kjo u tha nga prefektja Rajonale zonja Christiana Kalogirou në SKAI.

Znj. Kalogirou theksoi se në ishujt ka më shumë se 17,500 azilkërkues në struktura që normalisht kanë një kapacitet prej 5,500 njerëzish. Ajo shtoi se në Egjeun verior, moti i keq do të godasë Lesbos dhe Kios kryesisht nga ora 3:00 të dielën në mëngjes, ndërsa kushtet e padëshiruara do të zgjasin pothuajse 24 orë.

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: