Italia: Emigrantet e bllokuar filluan greve urie në “Diciotti”, i refuzohet nga autoritetet italiane ankorimi i anijes

821

Sipas një senatori opozitar, disa prej 150 emigrantëve që nuk lejohen të zbresin në Sicili janë në grevë urie, ne nje kohe qe ministry Salvini thotë se ata do të qëndrojnë në bord deri sa te shkojne në vendet e tjera të BE. 

Një grevë urie filluan disa prej 150 emigrantëve që nuk lejohen të zbresin në Sicili nga një anije nga roja bregdetare italiane, tha Davide Faranoe, një senator demokrat në Itali.

Sapo degjova nga autoritetet e portit se ka tension në bordin e anijes” Diciotti “dhe se refugjatet filluan një grevë urie. Si rezultat, vizitat për të shprehur solidaritetin dhe për të verifikuar kushtet që mbizotërojnë në anije janë pezulluar për arsye sigurie “, shkruante senatori i opozitës në llogarinë e tij ne Twietter.

Ministri Salvini: Emigrantet do të qëndrojnë në anije

Një javë më parë, 190 migrantë nga anija “Diciotte” shpetuan. Nga ata 13 të cilët kishin nevojë për ndihmë mjekësore, u dërguan në bregdet, ndërsa anija me 177 refugjate te tjere lundruan per në portin e Catania, Sicili. Pas presionit nga organizatat humanitare, Ministri i Brendshëm italian dhe zëvendëskryeministri Mateo Salvini lejuan 27 fëmijë të dilnin nga kjo anije të mërkurën.

Megjithatë, Salvinini sqaroi se emigrantët e mbetur do të mbeten në bord derisa të pranojnë vendet e tjera të BE-së. Zgjidhja e situatës në anijen “Diciotti” është “të sjellë Catania në një aeroplan të mirë nga një nga kryeqytetet evropiane” për për të marrë emigrantë, tha Salvini për gazetën italiane Corriere della Sera.

Takimi i 12 shteteve anëtare në Bruksel

Aktualisht është planifikuar një takim në Bruksel me pjesëmarrës nga 12 Shtetet Anëtare, me qëllim gjetjen e një zgjidhjeje afatgjatë për problemin e shpëtimit të emigrantëve. Zëdhënës i BE-se refuzoi dje të emërojë vendet pjesëmarrëse në këtë samit, por vuri në dukje se ishte e hapur për cilindo “të interesuar për një zgjidhje evropiane”. Luigi di Maio, zëvendëskryetar i qeverisë italiane, tha dje se “nëse nuk behet asgjë ” nga ky samit në Bruksel, Italia mund të bllokojë pajtimet e saj në buxhetin e BE.

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: