Janinë :Trafikonin kokainë nga Shqipëria, arrestohet grupi

303

Departamenti i Prokurorisë së Antidrogës pranë drejtorisë së Sigurimit në Janinë gjatë operacionit në zonën e Janinës ka prangosur tetë persona, përfshirë një shqiptar, si kryetar i vjetër i organizatës, u arrestuan dhe dy për përfshirjen e tyre në organizatën kriminale, ndërsa dosja përfshin edhe 14 të tjerë të akuzuar për trafik droge, raportojnë mediat vendase.

U gjeten dhe u sekuestruan dhjetëra pako të forta droge dhe para.Bëhet fjalë për nje grup prej 24 personash në të cilën janë arrestuar tetë prej tyre…

Si pjesë e operacioneve policore, u arrestuan tetë persona, një 31-vjeçar shqiptar si kryetar kryesor i organizatës, si dhe shtatë persona, pesë shtetas (tre burra të moshës 39, 37 dhe 29 vjeç dhe dy gra, të moshës 33 dhe 35 vjeç) dhe dy të huaj (një 22-vjeçar dhe një 40 vjet), të gjithë anëtarët e organizatës kriminale.

Aktiviteti kriminal është zhvilluar në fushën e trafikut të heroinës dhe kokainës në qytet dhe zonën më të gjerë të Janinës, ku vlerësohet se (1,150) gram heroinë dhe (30) gram kokainë ishin trafikuar në pesë muajt e fundit.

Për sa i përket mënyrës së veprimit të tyre, kreu i organizatës furnizonte me sasi heroine dhe kokainë nga Shqipëria, i ndante ato në sasi më të vogla, duke i fshehur në natyrë të hapur dhe më pas anëtarët e organizatës që trafikojnë lëndë narkotike. zona e Janinës.

Gjatë hetimeve policore janë gjetur dhe konfiskuar :

58 pako heroinë, peshë totale (326.4) gram, 39 pako kokainë, pesha totale (36), gati për lëvizje me shumën prej 3,400 euro, si rezultat i shitjes së drogës, si dhe 11 telefona celularë.