Ministria e Jashtëme e Turqisë: “Ishujt shkëmbor te Imias na përkasin neve”

804

Në një deklaratë të lëshuar nga ministria e jashtme turke në orën 20:05 sot të martën në mbrëmje (ka një orë ndryshimesh me Turqinë), pala turke pretendon se ishujt shkëmbor të Imias i përkasin Turqisë. Në mënyrë të veçantë, komunikimi thotë:

Manovrat e rrezikshme të anijeve greke rreth ishujve shkëmbor të Imias në Kardak, të cilat na përkasin, shkaktuan episodet që ndodhën dje në mbrëmje”.

Ministri i Jashtëm turk, z. Afsoy shtoi: “Zëvendësministri i Jashtëm i Turqisë kontaktoi Sekretarin e Përgjithshëm të Ministrit të Jashtëm grek dhe tha se nuk ishte e dobishme për përshkallëzimin e tensioneve në Detin Egje, duke shtuar se anijet greke ata duhet të ndalojnë lëvizjet e tyre në këtë fushë. “

Duke përkujtuar se më parë ministria e jashtme greke i kishte bërë thirrje ambasadorit të Turqisë në Athinë, të cilit ai bëri një protestë të fortë për incidentin e djeshëm natën në Rajonin Detar Imia.

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: