Moti i “çmendur” prek Europën, Shqipëria “digjet” ndërsa fqinjët përballen me stuhi të frikshme (video)

Bota

Gjysma e Europës po përballet me të nxehtin ekstrem, ndërkohë që gjysma tjetër është duke u përballur me stuhi ere dhe shiu.

Ndryshe nga Shqipëria, ku prej më shumë se 10 ditësh i nxehti afrikan është ulur këmbëkryq, fqinjët tanë si në Kosovë, po ashtu dhe në Itali po përballen me fatkeqësi natyrore, ku stuhitë e erës dhe rrebeshi i shiut kanë shkaktuar dëme të shumta materiale.

Fotot që shihni janë bë në zonën e Niardos në Breshia të Italisë, ku stuhia e erës ka rrëzuar me dhjetëra pemë, ndërkohë që si pasojë e reshjeve të dendura të shiut janë përmbytur rrugët.

Burimi : ABC news