Nuk gjen qetesi Greqia, dy tërmete në pak minuta lëkundin Rodosin dhe Santorinin

262

Një dridhje sizmike me madhësi 4.1 në shkallën Rihter në Santorini, u regjistrua sot në orën 17:21 me kohë Greke nga sizmografët e katër trupave që formuan Rrjetin Kombëtar Sizmologjik, siç njoftohet nga Instituti Gjeodinamik i Athinës.

Tërmeti goditi në një distancë prej 256 km larg  Athinës, ndërsa epiqendra është e vendosur në zonën e detit 23 km të Santorini.

Më parë, në orën 16,16 një tjerë termet tjetër me forcë 4,5 Rihter goditi ishullin e Rodosit